Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[WIDEO] A czy Ty wiesz jak się zachować...?

Na przełomie zimy 2018/2019 udało nam się stworzyć kolejny film profilaktyczny. Tym razem tematyka odbiegała o dwóch poprzednich produkcji. Postanowiliśmy poruszyć temat pożarów samochodów, które niemalże codziennie dotykają kogoś z mieszkańców Bielska-Białej i najbliższych okolic. To sytuacja wyjątkowo stresująca, w której kluczową rolę odgrywa czas, opanowanie i umiejętność fachowego działania. Ważnym elementem jest także pomoc ze strony innych użytkowników dróg.

"Kilogramową gaśnicą nie da się zgasić samochodu" - takie głosy pojawiają się niejednokrotnie w komentarzach pod wpisami dotyczącymi pożarów. Jeśli gasimy samochód w taki sposób jak Martyna, bohaterka naszej produkcji, to z tym stwierdzeniem można byłoby się zgodzić. Jeśli jednak zachowamy spokój i umiejętnie wprowadzimy środek gaśniczy, ograniczając tym samym dostęp tlenu, to jesteśmy w stanie ugasić pożar komory silnika w zarodku. Ważne jest także nasze bezpieczeństwo i odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia.

R1234yf - śmiertelne niebezpieczeństwo! Wiedza, którą powinien przyswoić każdy kierowca!

Jeśli w układzie klimatyzacji naszego samochodu krąży czynnik R1234yf, to w trosce o własne bezpieczeństwo powinniśmy zaniechać akcji gaśniczej prowadzonej "na własną rękę" i oddalić się w bezpieczne miejsce. Gdy już dojdzie do pożaru samochodu z czynnikiem chłodzącym R1234yf musimy być gotowi dosłownie na wszystko - czynnik ulega samozapłonowi w temperaturze 405°C. Efektem ubocznym spalania gazu jest fluorowodór, który w połączeniu z wodą tworzy trujący kwas fluorowodorowy. Szczegółowo problem został omówiony w branżowym serwisie Strażacki.pl.

"A czy Ty wiesz jak się zachować...?"

  Reżyseria: Adam Aljovich.
Scenariusz: Adam Aljovich, Łukasz Łaciok.
Produkcja: Ambient Light Visuals i Bielskie Drogi.
Dźwięk: 3/4 UDGS Bartosz Kasowski.
Wystąpili: Martyna Śliwa oraz Damian Kuboszek, Maksymilian Bednarz, Natalia Głąb, Tomasz Sidorczuk, Bartłomiej Sidorczuk, Łukasz Łaciok, Daniel Kliś.

Sponsorzy:

➡️ Firma "Kompleksowe Usługi Remontowo –Wykończeniowe Krystian Przybyło" specjalizująca się w wykończeniach budynków jednorodzinnych pod klucz, adaptacji poddaszy, gładziach gipsowych, malowaniu, kafelkowaniu, łazienkach. Remontach mieszkań, domów, biur, obiektów użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli i zakładów pracy. Kompleksowe wykańczanie wnętrz

➡️ Firma DB CARS, ul. Dębowa 35 w Kozach koło Bielska-Białej - profesjonalny serwis samochodowy specjalizujemy się w: remontach silników, zawieszenia, układów hamulcowych, regeneracją przekładni kierowniczych, naprawami bieżącymi, wymianą oleju i filtrów, regeneracją turbosprężarek, serwisem i wymianą opon, elektryką i klimatyzacją samochodową.

Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji projektu firmą: Klarys, Edufire, Centrum Likwidacji Szkód Komunikacyjnych ASO Autolux oraz druhom OSP KSRG Hałcnów

Ci ostatni po zakończeniu zdjęć wzięli w obroty samochód wykorzystany do filmu. Przygotowaliśmy im symulację wypadku drogowego z osobą zakleszczoną we wraku. Druhowie mieli okazję przećwiczyć procedury ratownicze. Całość została sfilmowana profesjonalnym sprzętem i przeznaczona na potrzeby własne jednostki do dalszych szkoleń i analizy działań ratowniczych.

Zdjęcia: Maciej Rojczyk

Miejsce: 
BIelsko-Biała
Autor filmów: 
Bielskie Drogi / ALV Studio
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
Marciej Rojczyk
 
 

Partnerzy medialni