Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[FOTO] Groźnie wyglądająca kraksa na S-52 przy zjeździe do Wapienicy

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 15 czerwca około godziny 14:30 na S-52 w Bielsku-Białej. Na jezdni w kierunku Cieszyna tuż przed zjazdem do Wapienicy, zderzyły się dwa samochody osobowe. Na miejscu interweniowały wszystkie służby ratunkowe. Kierowcy musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami.

Było to klasyczne najechanie na tył. Uczestnicy zostali przebadani przez zespół ratownictwa medycznego i na szczęście nikt nie doznał poważniejszych obrażeń ciała. Sprawca został ukarnany mandatem karnym, a utrudnienia w ruchu trwały przeszło godzinę, z czego przez około 20 minut droga była całkowicie zamknięta. W szczytowym momencie korek sięgał w okolice węzła Komorowice (3-4km).

Krótka notka, nikomu nic się nie stało i można by na tym zakończyć wywód.

Niezupełnie. Ten scenariusz jest już znany. W korku, który tworzy się przed zjazdem na ulicę Międzyrzecką często dochodzi do najechania na tył (dwa pasy w stronę Cieszyna idą płynnie, natomiast skrajnie prawy stoi). Dokładnie w tym samym miejscu, w ten sam sposób zginął motocyklista (10.09.2014 - zdjęcie tutaj).

Groźnych kolizji i wypadków, do których pośrednio przyczynił się korek, jest w tym miejscu kilkanaście rocznie. Dwie z nich udało się nagrać, a filmy trafiły na naszą skrzynkę (film 1 i film 2). Problem, który jest znany od lat miała rozwiązać przebudowa węzła Wapienica (dwa rodna zastąpiły problematyczne skrzyżowania). W kwestii poprawy płynności ruchu i zlikwidowania korków na zjeździe z drogi ekspresowej, wyszła kompletna klapa. Nic nowego. Wszyscy zdążyli się przyzwyczaić do genialnych inwestycji w mieście.

Sprawca dzisiejszej kolizji to doświadczony szofer z ponad 20-letnim stażem za kółkiem. Co poszło nie tak? - Jak tłumaczył nam kierowca Renault, jechał on za samochodem dostawczym skrajnie prawym pasem z prędkością oscylującą w granicach 100km/h. Miał dość bezpieczny odstęp do poprzedzającego pojazdu i spory kawałek do zjazdu. Samochód dostawczy nagle z zmienił pas na środkowy. Kierowca auta dostawczego najprawdopodobniej sam się zagapił i odbił na sąsiedni pas chcąc uniknąć najechania na auta w korku. Kierowcy Scenica zabrakło miejsca by wyhamować, a sam nie mógł wykonać podobnego manewru (pojazdy na sąsiednim pasie ruchu). Ot cała historia. Ważne, że nikomu nic się nie stało.

W Renault sprawcy kolizji była zamontowana kamera i zapisało się nagranie. Poprosiliśmy go o udostępnienie materiału. Początkowo wyraził zgodę, jednak później zrezygnował. Internetowi komentatorzy, którzy wszystko widzą najlepiej, skutecznie odstraszają przed publikacją takich nagrań. Kierowca na pewno będzie czytać tę krótką publikację i być może jeszcze zmieni zdanie w kwestii udostępnienia materiału. Nie ma się czego wstydzić. Należy wyciągnąć wnioski. Jeśli choć jednej osobie film "da do myślenia" to raczej warto spróbować...

Gorąco zachęcamy do włączania świateł awaryjnych w momencie, gdy dojeżdżacie do korka. Daje to szansę innym kierowcom na wcześniejsze zauważenie niebezpieczeństwa!

 

Miejsce: 
BIelsko-Biała
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
Mr Szakal
 
 

Materiały partnerów

06 lip 2020
Kancelaria Szaflarscy stworzona w 2017 roku przez Adwokat Natalię Szaflarską i Adwokata Marcina Szaflarskiego jest kancelarią prawną o zróżnicowanym profilu. Zajmujemy się sprawami m.in. z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa upadłościowego oraz prawa...
12 cze 2020
Lokalizator Bluetooth to innowacyjne urządzenie, które pozwala zachować bezpieczeństwo. W połączeniu ze specjalną aplikacją odnajduje on to, do czego został przyczepiony, nawet jeśli zagubiona rzecz znajduje się bardzo daleko. Jak działa NotiOne? Jakie zalety daje skorzystanie z tego urządzenia?...
28 Maj 2020
Trudne zimowe warunki na drogach dają się we znaki nie tylko nam, ale również naszym samochodom. Mróz, śnieg, zamarzająca woda, wahania temperatur, duża wilgotność powietrza – to wszystko nie sprzyja podzespołom naszego samochodu. Zima często weryfikuje faktyczny stan naszego pojazdu, a my jako...

Partnerzy medialni