Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[WIDEO] Katastrofa drogowa pod Żywcem #WilczyJar #Historia #Rocznica

W niedzielę, 15 listopada miją dokładnie 42 lat od tragedii w Oczkowie (Dziś formalnie dzielnica Żywca. Do 1991 r. stanowiła odrębną wieś). Bardzo wczesnym rankiem z oblodzonego mostu do jeziora runęły dwa autobusy wypełnione górnikami jadącymi do pracy. 

Była to największa katastrofa drogowa w naszym regionie i druga pod względem liczby ofiar w powojennej Polsce (po katastrofie autobusu pod Gdańskiem w 1994). Zginęło w niej 30 osób, a dziewięć zostało rannych. 

W oficjalnym komunikacie Polskiej Agencji Prasowej, w oświadczeniu, pod którym podpisał się prokurator prokuratury wojewódzkiej w Bielsku-Białej, czytamy: […] przyczyną katastrof drogowych było niezachowanie przez kierowców prędkości bezpiecznej (poniżej 30 km/godz.) w chwili wjazdu na most i właściwej techniki jazdy, […] co miało miejsce w szczególnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W nocy temperatura spadła do minus 6 st. Celsjusza. Świadkowie mówili, że na drogach w pobliżu zbiorników wodnych „tworzyły się białe osady zamarzniętych kropel rosy”.

Historyk Paweł Zyzak uważa, że śledztwo od początku było prowadzone pod z góry ustaloną tezę narzuconą przez Komisję Rządową, że winę za katastrofę ponoszą kierowcy. Prawdopodobnie na moście doszło do zderzenia z innym pojazdem, być może z radiowozem Milicji Obywatelskiej.

W 2013, w 35. rocznicę katastrofy, ukazała się bardzo obszerna monografia pt. Tajemnica Wilczego Jaru autorstwa Pawła Zyzaka (Wydawnictwo Zysk i S-ka, Warszawa 2012). 

Dlaczego władze PRL ukrywały katastrofy? Czego się bały? Jak SB manipulowała prokuraturą i mediami? - "Winni musieli być maluczcy. Najlepiej, jeśli ginęli. Wówczas łatwiej było pokierować śledztwem". Zachęcamy także do lektury artykułu w dziennik.pl, który częściowo wyjaśnia przytoczone wcześniej pytanie. 

Warty zobaczenia reportaż TVP Historia poniżej. 

Miejsce: 
Żywiec - Oczków
Autor filmów: 
TVP Historia
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
Składnica Akt Komendy Powiatowej Policji w Żywcu
 
 

Materiały partnerów

20 lis 2020
Pandemia Covid-19 spopularyzowała zakupy internetowe oraz załatwianie wszelkich formalności online. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tą drogą można również bezpiecznie i wygodnie ubezpieczyć samochód. Ubezpieczenia kupowane przez internet są tak samo ważne, jak te kupowane bezpośrednio u agenta, czy w...
20 lis 2020
Szeroko pięty rozwój motoryzacji niesie ze sobą wiele niewiadomych dla konsumentów, którzy często są zdezorientowani i nie mają wystarczającej wiedzy gdzie i jak naprawić usterkę. Czasy, gdy samochód można było naprawić za pomocą młotka i zwykłego śrubokrętu minęły bezpowrotnie. Jedni się martwią,...
09 lis 2020
Poszukując oryginalnych części zamiennych do samochodów marki BMW, często spotkać się można z propozycją kupna tańszych zamienników. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Jak oszczędzanie na takich produktach wpłynie na niezawodność pojazdu? Czy oryginalne części do BMW są warte swojej ceny?Części...

Partnerzy medialni