Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[FOTO] Czołowe zderzenie ciężarówek "za Babilonem". Kierowcy zakleszczeni w kabinach!

Do zdarzenia doszło w piątek, 8 stycznia około godziny 6.30 na DW938 na wysokości Rudnika (wieś sołecka w gminie Hażlach w powiecie cieszyńskim). To trasa Cieszyn - Pawłowice. Na miejsce skierowano wszystkie służby ratunkowe, w tym m.in. śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (Ratownik 4).

W chwili zdarzenia droga była wilgotna i miejscami śliska (z relacji innych kierowców wynika, że występowało oblodzenie). Wstępne ustalenia cieszyńskich funkcjonariuszy wskazują na winę kierowcy ciężarowego DAF-a z naczepą typu cysterna. Zestaw ten z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruch i zderzył się z prawidłowo jadącym (także) DAF-em z naczepą tupu chłodnia bez ładunku. Kierowcy byli zakleszczeni w kabinach. Ich stan był bardzo poważny.

Na miejsce skierowano liczne zastępy straży pożarnej (JRG Cieszyn, JRG Skoczów, JRG Jastrzębie-Zdrój, OSP Kończyce Wielkie i pluton chemiczny JRG-1 z Bielska-Białej składający się z czterech wozów bojowych). Strażacy jednocześnie musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zająć się wyciekiem ropy z rozerwanego zbiornika jednego z pojazdów i prowadzić akcję z użyciem narzędzi hydraulicznych. Akcja była skomplikowana, niezwykle precyzyjna i zakończyła się pełnym sukcesem.

Najciężej ranny kierowca cysterny został przetransportowany do szpitala śmigłowcem. Drugi uczestnik, który także był ciężko ranny, ale w jego przypadku nie było zagrożenia życia, trafił do szpitala karetką.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, w naczepie typu chłodnia nie było ładunku. Cysterną było transportowane około 25000 litrów toluenu (metylobenzen). Na szczęście nie doszło do rozszczelnienia zbiornika. To substancja skrajnie niebezpieczna i szkodliwa dla zdrowia oraz środowiska, stosowana m.in. przy produkcji materiałów wybuchowych (trotylu). Bezpośredni kontakt człowieka z tą cieczą może skutkować poważnymi powikłaniami i prowadzić do śmierci.

Droga była zablokowana do godziny 15.00. Policjanci kierowali na objazdy. 

Zdjęcia dzieki uprzejmości Skoczów i okolice-informacje drogowe 24/7.

Miejsce: 
Kończyce Wielkie
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
Skoczów i okolice - informacje drogowe 24/7
 
 

Materiały partnerów

07 sty 2021
W 2018 roku weszły w życie zmiany dotyczące konsekwencji, za przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym. Obecnie za to przewinienie grozi nam utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Jak wygląda procedura w tym przypadku? Co zrobić, by odzyskać uprawnienia?Zmiany, które weszły w życie w 2018...
31 gru 2020
Odpowiedni wybór wycieraczek jest niezwykle ważny. Podpowiadamy, jak zrobić to dobrze!Kiedy wymienić wycieraczki?Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że widoczność jest jednym z najbardziej istotnych elementów jazdy samochodem. Kiedy jest ograniczona lub zupełnie zaburzona, powinniśmy jak...
09 gru 2020
Niegdyś dużą popularnością cieszyły się niedzielne giełdy samochodowe w większych miastach. Ludzie chcący sprzedaż lub kupić samochód wybierali się na całodniową wycieczkę na plac handlowy. Miało to swoje plusy i minusy, jednak te drugie dominowały.Trzeba było dużo zachodu, by znaleźć dobre autoNa...

Partnerzy medialni