Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[FOTO] Policyjne kolumny w regionie. O co chodzi?

W Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ COP24. Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed państwami, to ustanowienie reguł wdrażania pierwszej globalnej umowy klimatycznej, jaką jest Porozumienie paryskie. Według polskich władz w szczycie może brać udział ok. 30 tys. osób.

Taka ilość gości i podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym powoduje, że szczyt klimatyczny zabezpiecza duża ilość policjantów. Na teren woj. śląskiego przyjechali funkcjonariusze z całego kraju, którzy zostali rozlokowani w wielu miastach naszego regionu min. w Szczyrku. To wiąże się z codziennymi przejazdami uprzywilejowanych kolumn policyjnych, które są dużym zaskoczeniem dla wielu kierowców.

Pojawia się wiele pytań, o to czy można takowe kolumny wyprzedzić. W terenie zabudowanym jest to kategorycznie zabronione. Poza terenem zabudowanym możemy wyprzedzić każdy pojazd uprzywilejowany. To samo tyczy się kolumny pojazdów uprzywilejowanych, jednak musimy pamiętać o tym, że nie wolno nam wjechać pomiędzy pojazdy jadące w szyku. Należy rozsądnie zaplanować manewr. Trzeba również pamiętać, że to na wyprzedzającym ciąży obowiązek zachowania szczególnej ostrożności!

Kolumnę można rozpoznać po tym, że z przodu i z tyłu poruszają się pojazdy uprzywilejowane wysyłające niebiesko-czerwony sygnał świetlny.

Konferencja w Katowicach potrwa do 14 grudnia. Jest to oficjalna data zakończenia szczytu. Praktyka z ubiegłych lat pokazuje jednak, że negocjacje "lubią się przeciągnąć" przynajmniej o dzień lub dwa.

Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
Bielskie Drogi
 
 

Partnerzy medialni