Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Jakie są najważniejsze zmiany w transporcie w związku z pandemią koronawirusa?

Przyjęta przez parlamentarzystów tarcza antykryzysowa niesie ze sobą wiele zmian w transporcie. Przedstawiamy najważniejsze kwestie ujęte w specustawie. 

Dlaczego koronawirus jest tak dotkliwy dla branży transportowej?

Stabilna egzystencja firm specjalizujących się w zakresie transportu towarów została mocno zachwiana przez pandemię koronawirusa. Zwłaszcza dlatego, że zgodnie z badaniami firmy McKinsey – światowy rynek logistyczny (łącznie z dziedziną transportu, magazynowania, spedycji i pozostałymi elementami łańcuchów dostaw) stanowi ok. 12 proc. globalnego GPD. Dodatkowo, 45 proc. całkowitego dochodu światowego w sektorze logistyki pochodzi z obszarów Azji i Pacyfiku.

Zmiany w łańcuchach dostaw, chaos administracyjny, informacyjny i organizacyjny, a także ogromny spadek zamówień towarów z Chin – to tylko niektóre z kwestii spędzających sen z powiek (nie tylko) polskim przewoźnikom.

Koronawirus a zmiany w transporcie

Poniżej prezentujemy listę odstępstw związanych z pracą kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy:

  • czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin dziennie;
  • czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin tygodniowo;
  • łączny czas prowadzenia pojazdu w przeciągu kolejnych 2 tygodni nie może przekroczyć 96 godzin;
  • jeśli kierowca prowadzi pojazd przez 5 ½ godziny, przysługuje mu ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut;
  • w związku ze zmianą czasu prowadzenia samochodu (wydłużeniem ich z 9 godzin do 11 godzin), odstępstwa w zakresie dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku, nie mają zastosowania.

Ponadto, kierowcy zawodowi, prowadzący – podczas przejazdu bezpośrednio wiążącego się z przewozem lub dojazdem w celu załadunku – pojazd samochodowy, który służy do przewozu towarów, po przekroczeniu granicy Polski, są zwolnieni z odbywania obowiązkowej kwarantanny 14-dniowej. Zwolnienie dotyczy również tych kierowców, którzy wracają z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, w którym wykonywany jest transport drogowy; tych, którzy wracają w celu odebrania odpoczynku na terenie Polski lub po odebraniu odpoczynku za granicą; jak również tych, którzy są po przerwie w świadczeni pracy. Kierowcy zajmujący się wykonywaniem międzynarodowego transportu towarów są również zwolnieni z kontroli granicznych i sanitarnych.

Dodatkowo, automatycznemu przedłużeniu ważności ulegają takie dokumenty, jak: prawo jazdy, świadectwa kierowcy oraz kod 95.

Z kolei, jeśli chodzi o przewozy osób, od 31 marca busami i autobusami, wyposażonymi w więcej niż 9 miejsc (licząc łącznie z kierowcą), w jednym czasie może się poruszać nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe.

Jakie skutki dla transportu niesie koronawirus?

Zgodnie z danymi Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, pandemia niesie prawdziwe żniwo dla przedstawicieli branży transportowej. Przewoźnicy odczuwają 25 proc., a – w skrajnych przypadkach – nawet 90 proc. spadki przewozów lub całkowity ich brak.

Z kolei Ministerstwo Rozwoju podaje dramatyczne dane na temat skutków pandemii, jakie odczuwają firmy specjalizujące się w transporcie osób. Ponad 90 proc. zamówień transportu pasażerskiego zostało bowiem odwołanych na najbliższe 3 miesiące.

W świetle tak dynamicznych zmian w przepisach, w związku z pandemią koronawirusa, coraz większa liczba przewoźników zaczyna zadawać sobie pytanie: „Czy prawnik w firmie transportowej jest tak naprawdę potrzebny?”. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować przypadek swojego przedsiębiorstwa transportowego z ekspertami świadczącymi kompleksowe usługi dla firm z branży TSL, jak chociażby tymi, którzy tworzą OCRK, czyli Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców.

Materiały partnerów

18 Maj 2020
Nie da się ukryć, że jazda motocyklem cieszy się ogromną popularnością. Przyjemność jaką daje to hobby jest nie do opisania. Nie da się także ukryć, że jazda na motocyklu może być niebezpieczna, a szczególnie wtedy, gdy zlekceważymy podstawowe zasady związane z odpowiednim ubiorem.Czy buty...
29 kwi 2020
Wybór idealnego samochodu dla rodziny nie należy do najłatwiejszych. Mnogość ofert przedstawianych przez producentów może niejednokrotnie przytłoczyć potencjalnego klienta. Należy także pamiętać, że każda rodzina ma inne wymagania, dla jednych idealnym rozwiązaniem będzie Volvo V60, natomiast dla...
22 kwi 2020
Wszyscy wiedzą, że uczestnicząc w wypadku na drodze lub będąc jego świadkami, musimy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Jakie przepisy regulują ten obowiązek? Co będzie, jeśli go zlekceważymy?Widząc wypadek, w którym są ofiary lub poszkodowani, naturalnym odruchem jest chęć niesienia pomocy....

Partnerzy medialni