Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Najważniejsze rzeczy do sprawdzenia w samochodzie na wiosnę

Trudne zimowe warunki na drogach dają się we znaki nie tylko nam, ale również naszym samochodom. Mróz, śnieg, zamarzająca woda, wahania temperatur, duża wilgotność powietrza – to wszystko nie sprzyja podzespołom naszego samochodu. Zima często weryfikuje faktyczny stan naszego pojazdu, a my jako jego właściciele jesteśmy zobowiązani do dbania o jego stan. Zatem co powinniśmy sprawdzić u progu kolejnego sezonu obfitującego w dalekie, wakacyjne trasy?

Opony – czas wymienić na letnie
Z pewnością każdy z nas wie, że opony zimowe powinno wymienić się na letnie. Ale kiedy powinno się do robić i dlaczego to takie ważne? Jeśli temperatury otoczenia wzrastają powyżej kilku lub kilkunastu stopni musimy liczyć się z tym, że opona zimowa powinna ustąpić miejsca oponie letniej. Zimowe mieszanki znacznie gorzej sprawdzają się podczas jazdy pod nagrzanym asfalcie. Dodatkowo są bardzo głośne i znacznie szybciej się zużywają, jednocześnie nie zapewniając nam tak dobrych właściwości jezdnych.

Zawieszenie – co warto sprawdzić po zimie?
Praca w niskich temperaturach, wpływ soli oraz dużej ilości wilgoci z pewnością nie ma dobrego wpływu na nasze zawieszenie. Mowa tutaj zarówno o elementach gumowych jak i metalowych. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze nowe dziury, które w wyniku niskich temperatur z pewnością powstały w znacznych ilościach i mamy idealne warunki do zniszczenia układu zawieszenia.

Oświetlenie – wiosną będzie nam równie potrzebne
To, że dzień staje się znacznie dłuższy niż w zimie nie zwalnia nas od obowiązku zadbania o jakość oświetlenia naszych samochodów. Pamiętajmy, że mają one za sobą kilka miesięcy wytężonej pracy w ekstremalnych warunkach. Sprawdźmy, czy poprawnie świecą wszystkie światła w naszym pojeździe. Dodatkowo, warto wybrać się na stację diagnostyczną celem ich ponownego ustawienia.

Wycieraczki – zadbaj o ich sprawność
Wiosenne deszcze prędzej czy później z pewnością zweryfikują stan naszych wycieraczek. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać więc dokładnie sprawdźmy w jakim stanie są pióra wycieraczek. Być może powstały na ich powierzchni mikro uszkodzenia, które dyskwalifikują je z dalszego użytkowania. A może pojawił się problem z dociskiem wycieraczki do szyby? Obejrzyjmy też dokładnie ramię każdej z wycieraczek. Po zimie mogła pojawić się na nich rdza!

Klimatyzacja – przygotuj się na upały
Większość kierowców zapomina, że w zimie również raz na jakiś czas należy uruchomić ten układ. Jeśli jednak o tym zapomnieliśmy to oszczędźmy swoją klimatyzację do momentu, kiedy zostanie sprawdzona przez fachowca. Nabijanie układu gazem czy wymianę oleju w sprężarce warto połączyć z ozonowaniem wnętrza oraz wymianą filtra kabinowego.

Sprawdzenie podwozia oraz nadwozia samochodu
Po zimie możemy zaobserwować znaczny postęp korozji blach naszego pojazdu. Jeśli mamy obawy, że zimowe warunki mogły doprowadzić do zniszczenia jakiegokolwiek elementu przez rdzę to warto to sprawdzić. Jeśli w odpowiednim momencie zadziałamy to naprawa może ograniczyć się wyłącznie do poprawki lakierniczej. Natomiast jeśli ten moment przegapimy, to po kolejnym sezonie mogą czekać nas poważne i kosztowne naprawy blacharskie.

Niezależnie jakich części do swojego samochodu szukasz – wszystkie znajdziesz na stronie iParts.pl. Zapraszamy do zakupów!

Materiały partnerów

15 paź 2020
Kamera samochodowa w lusterku - jak to działa i czy warto?Coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie w swoich samochodach wideorejestratorów. Do najbardziej znanego sprzętu w tej kategorii należą kamery samochodowe mocowane do szyby. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również...
07 paź 2020
Każdy kierowca chce, aby jego pojazd był jak najbardziej bezpieczny. System kontroli trakcji, ABS, poduszki powietrzne czy elektroniczne systemy wspomagające kierowcę takie jak Front Assistant czy Multicollision Brake to rzeczy, na które zwracamy uwagę wybierając nowy samochód....
03 paź 2020
Choć jeszcze kilkanaście lat temu car detailing był w naszym kraju właściwie nieznaną usługą, ostatnio zdobył ogromną popularnością. Na usługi świadczone przez studia car detailingu decydują się nie tylko właściciele drogich, prestiżowych samochodów, ale też zwykli kierowcy. Wpływ na rosnącą...

Partnerzy medialni