Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Opony - ważniejsze niż myślisz!

Każdy kierowca chce, aby jego pojazd był jak najbardziej bezpieczny. System kontroli trakcji, ABS, poduszki powietrzne czy elektroniczne systemy wspomagające kierowcę takie jak Front Assistant czy Multicollision Brake to rzeczy, na które zwracamy uwagę wybierając nowy samochód. Jednak często zapominamy o czymś dużo ważniejszym w kontekście bezpieczeństwa, czyli o tym jak ważną rolę pełnią w samochodzie opony. I to bez względu na fakt czy nasz pojazd właśnie wyjechał z salonu czy też ma już swoje lata. Dlaczego jednak opony są takie ważne?   

  1. Opony – dlaczego o nich “zapominamy”? 
  2. Opony – dlaczego są tak ważne? 
  3. Opony – nowe czy używane? 
     

Opony – dlaczego o nich “zapominamy”? 

No dobrze, może “zapominamy” to nie do końca dobre słowo w odniesieniu do takiego elementu każdego pojazdu jak opony. Jednak prawda jest taka, że często mocno zastanawiamy się nad tym czy faktycznie jest już potrzeba by wymienić opony. Szczególnie, że nowe opony bywają drogie. Przynajmniej tak zakładamy. Biorąc to wszystko pod uwagę, zaczynamy szukać tańszych opon używanych, sądząc, że jeśli będą markowe i w miarę dobrym stanie to spokojnie możemy się na nie zdecydować. Z drugiej strony, potrafimy wydać podobne pieniądze na akcesoria do naszego samochodu, na przykład system audio. Innym problemem może być to, że niektórzy zupełnie nie przywiązują uwagi do stanu w jakim są ich opony. Czasem nawet stosują zasadę, że trzeba zużyć je do końca i dopiero jak pojawią się przysłowiowe druty lub opony się odkształcą to wtedy nadchodzi pora na ich wymianę. To jednak bardzo niemądre myślenie. Dlaczego?   

 Opony – dlaczego są tak ważne? 

 Okazuje się, że od jakości opon zależy wiele rzeczy takich jak to, czy auto jest tak naprawdę bezpieczne, dynamiczne, czy dobrze się prowadzi i czy jest w pełni komfortowe. To w dużej mierze od ogumienia zależy, czy nasze auto pozostanie na drodze w zakręcie lub czy zdołamy wyhamować przed pojawiającą się nagle przeszkodą. Możemy mieć fantastyczne hamulce i idealnie zestrojone zawieszenie, ale jeśli opona będzie zużyta i tego wszystkiego nie utrzyma, nic nas nie uratuje przed - często poważnym - wypadkiem. Pamiętać musimy o tym, że jednym z najważniejszych parametrów opony jest głębokość bieżnika. To od niego zależy przyczepność opony na mokrej nawierzchni. Dlatego to właśnie opony są jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo i jednym z niewielu na które wpływ ma każdy użytkownik pojazdu. Dlatego nie tylko pęknięcie opony albo ich całkowite wytarcie powinno skłaniać nas do ich wymiany. Jeśli zauważasz w swoich oponach zużycie bieżnika, mikro pęknięcia na ich boku lub wzdłuż bieżnika albo wyczuwasz, że prowadzenie samochodu zmieniło się na gorsze, najlepiej wymień opony na nowe. Przecież właśnie od tego zależy bezpieczeństwo Twoje i wszystkich pasażerów, których przewozisz.  

 Opony – nowe czy używane? 

 Tutaj przechodzimy do najciekawszej i zarazem najbardziej kontrowersyjnej części związanej z wymianą opon. Jakie opony wybrać - nowe czy używane? Trzeba przyznać, że używane opony, w tak zwanym dobrym stanie, ą atrakcyjną ofertą. Znany producent, dobry stan, niezły bieżnik a przy tym bardzo atrakcyjna cena. Jednak jak wspominaliśmy, od opon zależy nasze bezpieczeństwo, dlatego nie warto kupować ich pod wpływem emocji. Zdecydowanie lepiej przyjrzeć się faktom. A te są bardzo interesujące. Po pierwsze na korzyść nowej opony przemawia bieżnik. W nowych oponach ma on głębokość 8 mm. Jak pokazują badania Motor Industry Research Association średnia droga hamowania przy prędkości 80 km na godzinę na mokrej nawierzchni w przypadku opon z bieżnikiem o głębokości 8 mm wynosi 25,9 metra, natomiast przy bieżniku 3 mm będzie to już 31,7 metra lub +22%. To prawie 6 metrów różnicy i to te 6 metrów może zaważyć o naszym zdrowiu a nawet życiu. Trzeba też zaznaczyć, że badania pokazują, iż opona zaczyna mocno tracić swoje właściwości jezdne, kiedy bieżnik osiągnie wartość około 4,5 mm. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy wahać się między zakupem używanej opony premium z bieżnikiem 4-5 mm a nową oponą budżetową z bieżnikiem 8mm.  

 Wspomnieliśmy tu tylko o drodze hamowania samochodu, a do tego dochodzi przyczepność, która znacznie spada przy z wiekiem opony a także jej wytrzymałość przy większych prędkościach, na którą wpływ może mieć nawet niewłaściwe przechowywanie z pozoru dobrej opony. Zatem jeśli faktycznie dbasz o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, zdecydowanie lepiej będzie wybrać nowe opon – wygodnie i w świetnej cenie kupisz je sklepie noweopony. Sprawdź! 

Materiały partnerów

15 paź 2020
Kamera samochodowa w lusterku - jak to działa i czy warto?Coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie w swoich samochodach wideorejestratorów. Do najbardziej znanego sprzętu w tej kategorii należą kamery samochodowe mocowane do szyby. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również...
07 paź 2020
Każdy kierowca chce, aby jego pojazd był jak najbardziej bezpieczny. System kontroli trakcji, ABS, poduszki powietrzne czy elektroniczne systemy wspomagające kierowcę takie jak Front Assistant czy Multicollision Brake to rzeczy, na które zwracamy uwagę wybierając nowy samochód. Jednak często...
03 paź 2020
Choć jeszcze kilkanaście lat temu car detailing był w naszym kraju właściwie nieznaną usługą, ostatnio zdobył ogromną popularnością. Na usługi świadczone przez studia car detailingu decydują się nie tylko właściciele drogich, prestiżowych samochodów, ale też zwykli kierowcy. Wpływ na rosnącą...

Partnerzy medialni