Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[WIDEO] Odśnieżanie dachu i naczepy - tak się to powinno robić!

Ostatnie zimowe dni spowodowały, że coraz głośniej mówi się o problemie związanym z zalegającym śniegiem i lodem na dachach, przyczepach oraz naczepach. Ważąca nawet kilkadziesiąt kilogramów bryła lodu zrywająca się z naczepy ciężarówki może narobić olbrzymich strat. Podobnie jest w przypadku samochodów osobowych, choć na nich często zalega znacznie mniej "problemu".

Przygotowanie samochodu osobowego do jazdy to kwestia kilku minut. Szczotka z miękkim włosiem, rękawiczki i odrobina dobrej chęci - tyle wystarczy. Zdecydowana większość kierowców samochodów osobowych jest w stanie wykonać taką czynność samodzielnie. Do mniejszości należą osoby niepełnosprawne, ale i one mogą poprosić o pomoc kogokolwiek. "Dla chcącego nic trudnego" - przekonuje Grzesiek, niepełnosprawny kierowca.

Nie ulega wątpliwości, że śnieg i lód zalegający na dachach samochodów osobowych to efekt lenistwa i skrajnej nieodpowiedzialności ze strony kierowców. "Nie mam litości. Mandat z najwyższej półki, ale wszystkich skontrolować się nie da" - mówi anonimowo jeden z policjantów drogówki.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. W sytuacji kiedy policja zatrzyma nieodśnieżony pojazd, kierowca naraża się na mandat od 20 do 500 zł i sześć punktów karnych. Za nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 100 zł mandatu i trzy punkty karne.

A jak sprawa wygląda z ciężarówkami i autobusami? Tutaj sprawa znacząco się komplikuje.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z póżn. zm. (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.) paragrafem 105. 1- pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
2. Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta: osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi; lub wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

"Pracownicy wykonujący pracę na wysokości powyżej 2m powinni być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej oraz posiadać dodatkową asekurację. Warto również zaznaczyć, że prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Dlatego też osoby, które będą pracowały na wysokościach muszą przejść specjalistyczne badania lekarskie przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy, na podstawie których będą posiadać uprawnienia do pracy na wysokości" - informuje Gabriela Paluch, Główny specjalista ds. BHP w firmie F.S.U. BeHaPe Wojciech Michalec.

Brak infrastruktury!

Problem polega na tym, że nie każdy kierowca samochodu ciężarowego czy autobusu jest na tyle sprawny fizycznie, by mógł uzyskać odpowiednie uprawnienia i samodzielnie wspiąć się na dach czterometrowego pojazdu żeby przygotować go do jazdy. Ani w Bielsku-Białej, ani żadnej okolicznej miejscowości nie ma choćby jednej profesjonalnej rampy ze schodami, na którą mógłby bezpiecznie wejść każdy kierowca i przygotować swój pojazd do niejednokrotnie bardzo dalekiej podróży.

Materiały filmowe.

Dziś w serwisie Wykop.pl ukazało się nagranie, na którym pokazano ciekawy i skuteczny sposób na odśnieżenie dachu w naczepie ciężarówki. Nagranie możecie zobaczyć poniżej. W ostatnich dniach na naszą skrzynkę trafiło kilka filmów, na których widać opisywane powyżej niebezpieczne sytuacje. Pięć z nich już zostało opublikowanych. Subskrybenci kanału YouTube Bielskie Drogi już dostali powiadomienie o nowych materiałach nadesłanych przez czytelników. Jeśli ktoś jeszcze nie subskrybował, to serdecznie zapraszamy. Jeśli chcesz przesłać swój film i pokazać go innym czytelnikom za naszym pośrednictwem, prosimy o kontakt pod adresem bielskiedrogi@gmail.com 

Playlista: Lodowe i śnieżne pułapki drogowe

 

Autor filmów: 
SRS- Transport Refrigeration Equipment For Sale
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
YouTube / miniatura
 
 

Materiały partnerów

26 lut 2021
Niemcy to bardzo popularny kierunek, jaki wybierają Polacy, którzy planują podjąć pracę za granicą. Nie brakuje wśród nich mieszkańców Małopolski, którzy decydują się na ten krok pomimo sporej odległości, jaka dzieli ich region od granicy z Niemcami. Jak wygodnie dojechać do pracy w Niemczech?...
22 lut 2021
Wiele produktów można podzielić na klasy, rodzaje i inne wyróżniki. Tak samo jest w przypadku opon, które dzielą się na trzy segmenty. Nie jest to tylko podział cenowy. Co warto wiedzieć o klasyfikacji opon?Klasyfikacja opon samochodowychOpony samochodowe dzieli się na trzy główne klasy. Każda z...
22 lut 2021
Motocykliści doskonale wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas podróży jednośladem. Dlatego podstawą ich wyposażenia są kaski motocyklowe. Chronią one głowę przed urazami spowodowanymi wypadkiem lub kolizją, a także zapewniają komfort podczas podróży. Mimo że kask otula całą głowę, gwarantuje...

Partnerzy medialni