Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Naukowcy przyznali, że skrzyżowanie Górskiej z Żywiecką jest do przeprojektowania. Idą zmiany!

MZD planuje korektę organizacji ruchu na ul. Żywieckiej w rejonie skrzyżowania z ul. Górską. Zmiana ma zminimalizować ilość nieprawidłowych zachowań kierowców, a w efekcie poprawić bezpieczeństwo i płynność jazdy.

W maju bieżącego roku Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zlecił Politechnice Krakowskiej audyt bezpieczeństwa, którego celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, co należy zmienić, aby poprawić przepustowość pasa do lewoskrętu z ul. Żywieckiej w ul. Górską, utrzymując jednocześnie płynność ruchu na głównym ciągu w kierunku Żywca. Obowiązujące dziś rozwiązanie, wprowadzono rok temu, w ramach modernizacji ul. Żywieckiej.

Z formalnego punktu widzenia zastosowane oznakowanie jest poprawne, niemniej lata przyzwyczajeń kierowców, na co dzień korzystających z lokalnych połączeń sprawiają, że na wymienionym skrzyżowaniu, nagminnie łamane są przepisy. Dodatkowo, w godzinach szczytu pas do skrętu w ul. Górską zatyka się, a kierowcy nie mieszcząc się na wyznaczonym pasie do skrętu w lewo, blokują prawy pas przeznaczony do jazdy na wprost w kierunku Żywca. W efekcie powstaje zator potęgujący dodatkowo stresogenne zachowania.

Audyt naukowców z Politechniki Krakowskiej miał za zadanie analizę stanu obecnego, zbadanie natężenia ruchu na opisywanym odcinku ul. Żywieckiej, ocenę funkcjonowania obowiązującej organizacji ruchu oraz opracowanie rekomendacji wynikających z przeprowadzonych obserwacji. Do jego sporządzenia wykorzystano nie tylko dane dostarczone z detektorów zamontowanych przez MZD na sygnalizatorach, ale także nagrania z kamery zainstalowanej na skrzyżowaniu z ul. Górską.

Obserwacja zachowań kierowców, porównanie statystyk zdarzeń drogowych sprzed zmiany organizacji ruchu, do tych po wprowadzeniu obecnego rozwiązania, dało naukowcom dokładniejszy obraz sytuacji. W efekcie skłoniło ich do zarekomendowania rozwiązania opartego na zachowaniu dwóch pasów ruchu przeznaczonych do jazdy na wprost w kierunku Żywca, przy jednoczesnym wydzieleniu lewego pasa dopuszczającego skręt w ul. Górską. Kierowcy jadący w kierunku Międzybrodzia nie będą więc musieli w ogóle zjeżdżać z lewego pasa, a jazda w kierunku granicy miasta będzie się mogła odbywać dwoma pasami do końca kolejki pojazdów sygnalizujących skręt w lewo na ul. Górską.

W konsekwencji zmian, prawy pas nie powinien się już korkować, a przyzwyczajenia kierowców przestaną odgrywać rolę wiodącą, zwiększającą ryzyko kolizji w tym rejonie. Audyt zaleca więc rezygnację z dotychczasowego zastosowania wysepki zawężającej ul. Żywiecką przed skrętem w ul. Górską. Rozwiązanie zostanie wprowadzone po zatwierdzeniu go przez organ zarządzający – Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

O co tyle krzyku?

Redakcja portalu Bielskie Drogi od samego początku negowała rozwiązanie zastosowane po rozbudowie ulicy Żywieckiej (zwężenie do prawego pasa przed skrętem w ul. Górską). Wielokrotnie rozmawialiśmy telefonicznie z przedstawicielami MZD, którzy tuż po oddaniu sztandarowej inwestycji jaką była przebudowa Żywieckiej i Krakowskiej, zaparcie bronili zastosowanych rozwiązań zarzucając nam niekompetencję, a kierowcom jazdę na pamięć.  W serwisie YouTube powstała nawet specjalna playlista z filmami, które pokazywały patologię na tym skrzyżowaniu (publikowaliśmy tylko najpoważniejsze przypadki łamania przepisów, zasłaniając jednocześnie dane identyfikacyjne sprawców wykroczeń - nie o kary tutaj chodziło). Do wspomnianej playlisty w najbliższych dniach dołączą kolejne filmy, które czekają na publikację. Dopiero sowita nagonka (bo trudno nazwać to inaczej) zmusiła urzędników do działania?

Po roku konieczny okazał się audyt naukowców z Politechniki Krakowskiej żeby potwierdzić to, co było widać gołym okiem, ale żeby to dostrzec trzeba było wstać zza biurka. Do Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej wysłaliśmy zapytanie o cenę audytu naukowców. W osobnym wątku poinformujemy o odpowiedzi na zapytanie.

Aktualizacja: Znane są koszty audytu na skrzyżowaniu Żywieckiej z Górską w Bielsku-Białej

Miejsce: 
Bielsko-Biłała
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
Bielskie Drogi
 
 

Materiały partnerów

18 cze 2021
Zaczynając przygodę z przydomowym ogrodnictwem trzeba dokonać wielu ważnych wyborów. Jednym z nich jest decyzja o tym, jakiego rodzaju podłoże będzie podstawą dla naszego projektu. Na rynku obok klasycznych siewnych trawników dostępne są również różnego rodzaju biowłókniny. Warto wybrać taką, która...
15 cze 2021
Szukanie pracy dla wielu osób kojarzy się negatywnie - tysiące ofert, wielostopniowe rekrutacje i konieczność oczekiwania na odpowiedź potencjalnego pracodawcy. Niewiele z nich wie jednak, że nasze szanse na rynku pracy możemy znacząco zwiększyć, chociażby wybierając odpowiednie miejsce czy branżę...
10 cze 2021
W Internecie jest naprawdę sporo stron internetowych, blogów, mniejszych i większych serwisów. Im jest ich więcej, tym trudniej wybrać coś dla siebie. Skaczemy ze strony na stronę, aby znaleźć coś dla siebie. Coś, co nas interesuje. A tymczasem wystarczyłoby znaleźć taki serwis, który pozwoliłby...
09 cze 2021
Nowoczesny czytnik tachografu oraz kart kierowcy umożliwia regularny i zdalny odczyt danych oraz ich gromadzenie. Jak działa takie urządzenie, jak wybrać czytnik, który pozwoli na szybki i sprawny odczyt danych z tachografu cyfrowego czy karty kierowcy?Obowiązek posiadania tachografów W...
04 cze 2021
Od zakupu pierwszego motocykla zależy naprawdę wiele. Zamiast więc kupować pierwszy znaleziony pojazd, warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami, umiejętnościami oraz tym, do czego będzie się wykorzystywało jednoślad. Jazda na nieodpowiednio dopasowanym motocyklu raczej nie dostarczy...

Partnerzy medialni