Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Chcesz pracować jako agent celny? Sprawdź jak to zrobić!

Celnicy zajmują się strzeżeniem naszych granic przed napływem nielegalnego towaru zza granicy oraz odpowiednim opodatkowaniem całkiem zwykłych towarów. Podatki i cło to dla nich część codziennych obowiązków. Na co dzień muszą również szukać towarów niebezpiecznych, nielegalnych lub niepoprawnie opodatkowanych. Praca celnika jest niewątpliwie ciekawa, ale czy jesteście gotowi na takie wyzwanie?

Obowiązki agenta celnego – jakie są?

Agenci celni zajmują się wszelkimi czynnościami, które związane są z odprawą celną towarów. Muszą zweryfikować czy wszystkie dokumenty są prawidłowe i czy dokumenty pokrywają się z zadeklarowanym, przewożonym towarem.

Niektóre transporty są dokładnie przeszukiwanie w celu odnalezienie nielegalnej kontrabandy lub takiej, która nie została zgłoszona do oclenia w celu uniknięcia płacenia podatków.

Obowiązki agenta celnego – jakie są?

  • Przygotowanie dokumentów, wniosków i pism celnych;
  • Odprawa celna towarów;
  • Kontrola towaru pod kątem legalności;
  • Zgłaszanie towarów do odprawy celnej;
  • Koordynacja przewozu towarów przez granicę;
  • Rozliczenia podatkowe VAT i cła;
  • Raportowanie statystyczne.

Więcej przeczytasz o tym na tej stronie https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/jak-zostac-agentem-celnym-obowiazki-i-wymogi.

Jak zostać agentem celnym?

9 maja 2014 roku zawód agenta celnego został deregulowany. Oznacza to, że od tego czasu kandydaci na celnika nie muszą zdawać egzaminu państwowego, a jedynie ukończyć studia lub kurs. Zarówno po jednym, jak i po drugim należy zdać egzamin końcowy na agenta celnego.

Jako, że zawód agenta celnego został zderegulowany to na listę może zostać wpisać każda osoba, która spełnia następujące warunki:

  • Posiada pełną zdolność do czynności prawnych
  • Posiada odpowiednie dokumenty, które poświadczają doświadczenie w pracy celnika
  • Nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa podatkowe, skarbowe oraz inne.

Celnikiem można zostać zarówno po ukończeniu kursu jak i studiów. Jednak zdecydowanie większą szansę na otrzymanie pracy mamy po odpowiednich studiach. Wykształcenie również predestynuje kandydata do szybszego awansu w strukturach agentów celnych.

Ile zarabia agent celny?

Najczęstszym miejscem zatrudnienia agentów celnych są prywatne firmy, które świadczą usługi dla innych przedsiębiorstw. Kolejnymi częstymi miejscami zatrudnienia są biura agencji celnych, magazyny firm transportowych, firmy logistyczne czy firmy kurierskie.

Na samym początku kariery w służbach celnych można liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3000 zł netto. Jednak jego wysokość jest uzależniona od rozmiaru firmy, jej renomy oraz od stanowisko, które zajmujemy w danej firmie.

Agenci celni, którzy posiadają już kilka lat doświadczenia mogą otrzymać nawet 5000 zł netto lub więcej. Oprócz tego mogą liczyć na premie uznaniowe oraz wiele dodatków do wynagrodzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną Odpowiedzi.com.pl.

Materiały partnerów

29 lis 2021
Po co? Na co? Dlaczego? Polskie prawo oficjalnie nie reguluje konieczności zastosowania sezonowych opon w samochodach osobowych. Niektórzy uważają, że jeśli nie jeżdżą dużo, to śmiało mogą objeździć zimę na letnim ogumieniu. Wszak tak kiedyś robili nasi dziadkowie lub ojcowie i jakoś się dało...
25 paź 2021
Celnicy zajmują się strzeżeniem naszych granic przed napływem nielegalnego towaru zza granicy oraz odpowiednim opodatkowaniem całkiem zwykłych towarów. Podatki i cło to dla nich część codziennych obowiązków. Na co dzień muszą również szukać towarów niebezpiecznych, nielegalnych lub niepoprawnie...
07 paź 2021
Masz dosyć jeżdżenia od sklepu do sklepu w celu znalezienia części do swojego auta? Problemów z dopasowaniem odpowiednich części do swojego modelu pojazdu? Teraz możesz kupić je wygodnie w sklepie internetowym Incar.pl. W ofercie sklepu ponad milion części do samochodów osobowych i dostawczych bez...

Partnerzy medialni