Informacje

  • 16 lutego 2017
  • 21 marca 2017
  • wyświetleń: 1847

Jak bezpiecznie przewozić psa i kota w samochodzie?

To zdjęcie zrobione dziś rano na ul. Michałowicza w Bielsku-Białej. Ciężko stwierdzić czy taki sposób transportu psa to zwykła głupota, czy może brak odpowiedniej wiedzy. W tym konkretnym przypadku nawet z pozoru drobna kolizja zakończyłaby się dla tego ślicznego psiaka tragicznie. To nie pierwszy tego typu przypadek jaki zaobserwowaliśmy podczas codziennych podróży po naszym mieście. Dlatego przygotowaliśmy dla właścicieli psów oraz kotów krótki poradnik.

W Polsce nie ma przepisów regulujących kwestię właściwego przewożenia zwierząt samochodem. Kodeks drogowy nakazuje jedynie, aby transportować je w sposób bezpieczny i nieograniczający kierowcy widoczności oraz możliwości ruchu. Jeśli zatem policja podczas kontroli uzna, że przewozimy naszego pupila w sposób niewłaściwy, może ukarać nas mandatem.

Podróżowanie ze zwierzęciem, które nie jest właściwie zabezpieczone jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla niego, ale także dla nas. Pies lub kot swobodnie poruszający się posamochodzie, może rozpraszać uwagę kierowcy, przysłaniać mu widoczność, czy wejść pod pedały i tym samym stworzyć niebezpieczną sytuację. Poza tym pamiętajmy, że w chwili wypadku bądź nagłego hamowania, nasz pupil, tak samo jak i my, podlega bezwzględnym prawom fizyki.

Przykładowo, jeśli w chwili zderzenia samochód jechał z prędkością 50 km/h to zwierzak ważący 5 kg odpowiada masie ok. 150kg. Im pupil jest większy, tym z większą siłą wypadnie przez szybę albo uderzy w fotel lub w nas. Nie potrzeba dużej wyobraźni, by wiedzieć, co to oznacza. Jeśli nie chcemy ryzykować własnym życiem, oraz życiem swojego zwierzaka, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo w nawet najkrótszej podróży.

Koty i małe psy (do 10 kg) należy przewozić w unieruchomionymtransporterze. Powinien być on przypięty do tylnego siedzenia (najlepiej jeśli jest przypięty bokiem do kierunku jazdy), Rozmiar klatki dotransportu musi być dostosowany do wielkości zwierzaka, tak aby mógł on się w niej swobodnie obrócić. Dodatkowym zabezpieczeniem jest tzw. kurtyna, czyli konstrukcja oddzielająca tylną kanapę od przednich foteli. Zdarzają się bowiem wypadki w których pęka albo pas bezpieczeństwa, albo słabej konstrukcji klatka.

Psy średnie i duże możemy przewozić bez klatki - przypięte pasem bezpieczeństwa do specjalnych szelek. Można je kupić w dowolnym rozmiarze w każdym sklepie zoologicznym (koszt od 40 do 160zł). Szelki najczęściej są wypełnione miękką wyściółką, mają regulowaną smycz i zapięcie dopasowane do standardowych zaczepów samochodowych pasów bezpieczeństwa. Także w tym przypadku warto pomyśleć nad dodatkowym zabezpieczeniem w postaci kurtyny.

Jeśli decydujemy się na przewożenie psa w bagażniku, najlepiej umieścić go w specjalnejklatcedopasowanej do przestrzeni bagażnika. Przestrzeń bagażowa powinna być oddzielona od wnętrza samochodu kratą i nie powinna być przykryty górną półką. Do przewożenia dużych zwierząt w bagażniku najlepiej nadają się samochody typu kombi, hatchback, SUV

Oprócz bezpieczeństwa warto zapewnić naszemu zwierzakowi komfortowe warunki jazdy samochodem. O co chodzi?

·jeśli możemy, nie podróżujmy w godzinach największego nasłonecznienia lub przymocujmy maty zacieniające do szyby. Jeśli często podróżujemy ze zwierzęciem warto pomyśleć o przyciemnieniu szyb na stałe (w zależności od rodzaju samochodu koszt od 300 do 800zł)

·nie karmmy pupila przed podróżą (zwierzęta też mogą mieć chorobę lokomocyjną)

·co 1.5-2 godziny róbmy postój i pozwólmy zwierzęciu napić się oraz załatwić potrzeby fizjologiczne

·starajmy się prowadzić płynnie - unikajmy ostrego hamowania czy gwałtownych skrętów

·zadbajmy o odpowiednią wielkość klatki lub ilość miejsca na siedzeniu (lub w bagażniku)

·nie róbmy przeciągów – mogą one narazić naszego zwierzaka na zapalenie uszu bądź spojówek

·od najmłodszych lat przyzwyczajajmy zwierzaka do jazdy samochodem. Najlepiej zabierać go początkowo na krótkie przejażdżki i stopniowo wydłużać ich czas. Sytuacja, która jest znana naszemu zwierzakowi będzie dla niego mniej stresująca, a podróż będzie przebiegać spokojniej ;)

Jak bezpiecznie przewozić psa i kota w samochodzie
fot. Bielskie Drogi

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.