bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 4 września 2020
  • wyświetleń: 2354

Wypadek w Koniakowie. 8-letni chłopczyk trafił śmigłowcem do szpitala!

Wczoraj po południu, około godziny 14.50, w Koniakowie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 8-letniego chłopca jadącego na rowerze.

Ze wstępnych ustaleń policjantów i opisu świadków zdarzenia wynika, że chłopiec poruszał się na rowerze, zjeżdżając drogą w kierunku przysiółka Jasiówka. Na łuku drogi zjechał na lewą stronę jezdni i uderzył w wyjeżdżający zza łuku drogi samochód. Kierowca Audi zdążył się zatrzymać, ale nie miał możliwości uniknąć zderzenia. Ranny chłopiec został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Katowicach. Kierowca samochodu był trzeźwy. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Cieszyna.

Policjanci apelują do wszystkich rodziców o większą kontrolę nad tym, gdzie i jak dzieci spędzają czas wolny. Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, ale zdarzają się też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę. Zainteresujmy się, gdzie jest i co robi nasze dziecko w czasie wolnym, dbając tym samym o jego bezpieczeństwo.

Przypominamy, że zgodnie z art. 2 Prawa o ruchu drogowym dziecko do lat 10. jest pieszym! Przepis mówi, że pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Co więcej, skoro dziecko poniżej 10. roku życia traktowane jest jako pieszy, nie może poruszać się samo rowerem po jezdni. Jeśli na trasie nie ma chodników ani ścieżek, można poruszać się z dzieckiem po poboczu drogi lub lewą stroną jezdni – zgodnie z regułami obowiązującymi pieszych. Podkreślmy, że ścieżka rowerowa dedykowana jest rowerzystom, tak więc dziecko traktowane jako pieszy nie może jeszcze z niej korzystać. Dodatkowo pamiętajmy o przejściach dla pieszych: nie można po nim przejechać na rowerze. Należy z roweru zsiąść i pieszo pokonać drogę.

Po dziesiątych urodzinach dziecko może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach, ale musi posiadać Kartkę Rowerową, która obowiązuje do 18. roku życia- reguluje to Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, m.in. art. 17:

Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna:

  • 1) dyrektor szkoły - uczniowi szkoły podstawowej;
  • 2) dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań - osobie niewymienionej w pkt 1.


Kartę rowerową może uzyskać osoba, która:

  • 1) osiągnęła wymagany minimalny wiek;
  • 2) wykazała się niezbędnymi umiejętnościami odpowiednio podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć prowadzonych przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań.


Wypadek w Koniakowie
fot. KPP Cieszyn

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.