bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 4 grudnia 2020
  • wyświetleń: 5360

Zniknął krowi łańcuch na wjeździe do Galerii Koniczynka. To nie koniec zmian na tym skrzyżowaniu

W połowie listopada podjęliśmy sprawę zgłaszaną przez czytelników, a tyczyła się ona pewnego rodzaju pułapki na kierowców. Chodziło o łańcuch rozwieszany przez administrację Galerii Koniczynka na wjeździe do centrum handlowego po godzinach pracy placówki. Nieświadomi kierowcy zjeżdżając ze skrzyżowania na ul. Warszawskiej wpadali w ten sposób w swego rodzaju pułapkę. Jednokierunkowa droga nie dawała im bowiem możliwości bezpiecznego zawrócenia i powrotu na główną ulicę. Sytuacja ta stwarzała realne zagrożenie w ruchu drogowym.

Krótko po pierwszych wzmiankach na ten temat problemu rozgorzała dyskusja o legalności zastosowanego rozwiązania. Internauci prześcigali się w komentarzach i każdy miał swoje racje, których dzielnie bronił. Jedni uważali, że "wolność Tomku w swoim domku", a jeszcze inni surowo potępiali tego typu rozwiązanie. Sprawę postanowiliśmy zgłosić do MZD w Bielsku-Białej i KMP w Bielsku-Białej.

Na odpowiedź z policji czekaliśmy kilkanaście godzin: - W odpowiedzi na zgłoszenie dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w związku z blokowaniem drogi urządzeniem łańcuchowym prowadzącym do C.H. Merkury Market informuję, iż tutejszy Wydział Ruchu Drogowego KMP w Bielsku - Białej dokonał lustracji miejsca zgłoszenia podczas której potwierdzono Pana zgłoszenie. W związku z powyższym wystąpiono z wnioskiem do C.H. Merkury Market o pilne usunięcie nieprawidłowości, ponadto w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia wykroczenia przez zarządzającego ruchem we wskazanym miejscu, komplet dokumentacji celem dalszego postępowania przesłano do Zespołu d.s. Wykroczeń Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej - poinformował portal Bielskie Drogi, st.asp. Bartłomiej Kapias z WRD KMP Bielsko-Biała.

Znacznie dłużej, bo do 4 grudnia czekaliśmy na odpowiedź Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej. Tuż po godzinie 9:00 napłynęła informacja z wyjaśnieniem stanowiska MZD. Pełna treść odpowiedzi tutaj.

Realnie łańcuch został usunięty kilka dni po pierwszych medialnych wzmiankach (21 listopada). Blokada wjazdu pojawiła się w innym miejscu, które obecnie nie powoduje zagrożenia w ruchu drogowym i daje kierowcom możliwość bezpiecznego zawrócenia i powrotu na ulicę Warszawską po godzinach pracy galerii. Ogólnodostępny komunikat na stronie internetowej MZD pojawił się 24 listopada, a inne lokalne media otrąbiły wielki sukces miejskiego zarządcy nie wspominając o źródle całej "afery", czyli o samych kierowcach podejmujących temat i działaniach konkurencyjnego portalu Bielskie Drogi.

Zdjęcia łańcucha to nie koniec zmian na tym skrzyżowaniu

Choć na ruchliwym skrzyżowaniu nie ma jeszcze zainstalowanych kamer ani czujników, okolicę można obserwować z kamer ITS zainstalowanych na wysokości zjazdu z ul. Warszawskiej na ulice Eugeniusza Kwiatkowskiego i Sarni Stok. - Analiza danych potwierdza, że zaproponowana przez Koniczynkę organizacja zjazdu na to centrum nie jest rozwiązaniem optymalnym. Prowadzący pojazdami niestety jeżdżą „na pamięć” co powoduje, że u wlotu do obiektu dochodzi do częstych kolizji. Część kierowców wyjeżdżając z Tesco i Castoramy stosuje się do nowych oznaczeń, gdzie obydwa pasy pozwalają na jazdę na wprost do Koniczynki, inni zaś jadą po staremu uznając, że do centrum można jechać tylko z prawego - zauważa Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

Inspektorzy MZD uznali jednak, że stare rozwiązanie jest mniej uciążliwe, skupia uwagę kierowców na wykonywanym manewrze, sprawia też mniej kłopotów przy wyjeździe w kierunku centrum miasta. Dojazd do nowej galerii od strony Tesco będzie się więc odbywał tylko z prawego pasa, co przy okazji pozwoli powrócić do i tak zakorzenionych przyzwyczajeń wielu kierowców.

- Zmiany zostały już zatwierdzone przez bielską policję i oczekują na potwierdzenie w Wydziale Komunikacji tutejszego Urzędu Miejskiego. Wejdą w życie najprawdopodobniej na przełomie roku, o czym będziemy informować w osobnym komunikacie. Warto także dodać, iż skrzyżowanie, o którym mowa zostanie objęte przez System Zarządzania Ruchem ITS w drugim etapie jego rozbudowy, do którego MZD właśnie się przygotowuje - podsumowuje bielskie MZD.

Zniknął krowi łańcuch na wjeździe do Galerii Koniczynka
fot. Bielskie Drogi (archiwum)


Zniknął krowi łańcuch na wjeździe do Galerii Koniczynka
fot. Bielskie Drogi (archiwum)

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.