bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

 • 7 stycznia 2021
 • wyświetleń: 2058

Przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym - co dalej?

Materiał partnera:

[h]W 2018 roku weszły w życie zmiany dotyczące konsekwencji, za przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym. Obecnie za to przewinienie grozi nam utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Jak wygląda procedura w tym przypadku? Co zrobić, by odzyskać uprawnienia?[\h]

Zmiany, które weszły w życie w 2018 roku są wynikiem nowelizacji kodeksu drogowego. Zgodnie z nimi kierowca, który przekracza dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h może stracić prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Oczywiście pozbawienie uprawnień do kierowania samochodem nie zwalnia kierowcy z opłacenia mandatu karnego, który może wynosić nawet 500 złotych. Jak wygląda taryfikator mandatów?

 • do 10 km/h: 50 zł;
 • 11-20 km/h: od 50 do 100 zł;
 • 21-30 km/h: od 100 do 200 zł;
 • 31-40 km/h: od 200 do 300 zł;
 • 41-50 km/h: od 300 do 400 zł;
 • 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł.


[h]Przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym - zatrzymanie uprawnień[\h]

Warto zwrócić uwagę na różnicę, dotyczącą sformułowań „zatrzymanie uprawnień" i „utrata prawa jazdy". W przypadku utraty prawa jazdy (na przykład po przekroczeni limitu 24 punktów karnych), uprawnienia tracimy na stałe. Aby znów wsiąść za kierownicę trzeba ponownie przejść kurs i zdać egzamin. Z kolei w przypadku zatrzymania uprawnień np. po przekroczeniu prędkości o 50 w terenie zabudowanym, nie możemy wsiąść za kierownicę przez trzy miesiące, jednak po tym okresie możemy znów prowadzić samochód, bez konieczności zdawania żadnych egzaminów - dodaje Tomasz Wykowski z serwisu motoryzacyjnegomotoklub.pl.

[h]Przekroczenie prędkości o 50 - tylko w terenie zabudowanym[\h]

Obecnie zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami grozi nam tylko i wyłącznie w terenie zabudowanym. W przypadku jazdy poza terenem zabudowanym, zapłacimy jedynie mandat, a nasze uprawnienia nie zostaną zagrożone (chyba, że przekroczymy limit punktów karnych). Jak wygląda taryfikator punktów karnych za przekroczenie prędkości?

 • od 11 do 20 km/h – 2 punkty karne
 • od 21 do 30 km/h – 4 punkty karne
 • od 31 do 40 km/h – 6 punktów karnych
 • od 41 do 50 km/h – 8 punktów karnych
 • ponad 50 km/h – 10 punktów karnych


[h]Kiedy policjant zatrzyma prawo jazdy?[\h]

W przypadku, kiedy przekroczymy prędkość o 50 w terenie zabudowanym, zatrzymania prawa jazdy jest obligatoryjne i nie zależy od dobrej lub złej woli osoby kontrolującej. Prawo jazd zatrzymuje policjant, jednak to starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu uprawnień. W tym czasie nie możemy wsiąść ponownie za kierownicę. Jest to swojego rodzaju okres próby - jeżeli zostaniemy w tym czasie złapani za kierownicą, okres kiedy nie możemy kierować wydłuży się o kolejne trzy miesiące. W tym stanie rzeczy nie będziemy więc mogli korzystać z uprawnień do kierowania pojazdami przez pół roku.

[h]Zatrzymanie uprawnień - niezależnie od tego, czy masz dokument przy sobie[\h]

Warto zwrócić uwagę, że brak fizycznej wersji prawa jazdy w czasie kontroli w żaden sposób nie chroni nas przed utratą uprawnień. Obecnie wszystkie czynności, takie jak naliczanie punktów karnych, informacje o uprawnieniach do kierowania oraz inne dane, znajdują się w odpowiednich systemach informatycznych, do których dostęp ma każdy policjant. W związku z tym informacja o zatrzymaniu uprawnień trafia do odpowiedniej bazy, a my mając dokument przy sobie i tak nie możemy kierować. Przeczytaj o tym więcej na:https://motoklub.pl/co-grozi-za-jazde-bez-prawa-jazdy

[h]Jaka jest dokładna granica zatrzymania uprawnień?[\h]

Przyjęło się twierdzenie, że przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym jest przyczyną zatrzymania uprawnień. W rzeczywistości jednak 50 km/h na godzinę to górna granica, przy której uprawnienia zostaną ocalone. Prawo jazdy zatrzymywane jest, gdy przekroczenie prędkości wynosi przynajmniej 51 km/h. Warto jednak nie testować tej granicy, gdyż przekłamanie prędkościomierza w samochodzie może objawiać się również przez zaniżanie prędkości, a w przypadku kontroli tłumaczenie „nie wiedziałem, że jadę tak szybko" nic nie da - policjant obligatoryjnie odbiera prawo jazdy.

Trzy miesiące bez uprawnień może być sporym problemem, zwłaszcza, jeżeli samochód służy nam do celów służbowych, lub jeżeli jest to jedyna możliwość, aby dojechać do pracy. W związku z tym dobrze jest znać obowiązujące przepisy i stosować się do nich - może nas to uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

Przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym - co dalej