bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 3 lutego 2021
  • wyświetleń: 6037

[FOTO] Poranna kolizja z udziałem karetki pogotowia ratunkowego

Do zdarzenia doszło w środę, 3 lutego chwilę po godzinie 8 rano na skrzyżowaniu ulicy Partyzantów z ulicą Bora Komorowskiego i aleją Andersa w Bielsku-Białej. Samochód osobowy zderzył się tam z ambulansem jadącym alarmowo.

Kierowca karetki wjechał na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. W myśl przepisów mógł to zrobić, ponieważ pojazd używał sygnałów świetlnych i dźwiękowych (miał także włączone światła mijania). Na skrzyżowaniu doszło do zderzenia z Mercedesem klasy A, którego kierowca nie zauważył i nie usłyszał ambulansu. Nikomu na szczęście nic się nie stało.

Na miejsce dotarli policjanci, którzy po przesłuchaniu kierowców ustalili przebieg zdarzenia. Uznali winę kierującego karetką i zastosowali wobec niego karę w postaci pouczenia. Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych mogą łamać niektóre przypisy ruchu drogowego, jednak muszą zachować szczególną ostrożność. Najczęściej to na nich spoczywa odpowiedzialność za ewentualne skutki zdarzenia drogowego w takiej sytuacji.

Praktyka pokazuje, że lwia część kierowców nie wie w jaki sposób ustąpić pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu. Problemem jest także fakt, że wielu kierowców lubi bardzo głośno słuchać muzyki podczas jazdy samochodem. Nie jest to oczywiście zabronione, jednak głośna muzyka w połączeniu z nowoczesnymi, dobrze wygłuszonymi konstrukcjami samochodów może powodować, że sygnały dźwiękowe samochodu uprzywilejowanego nie dotrą w porę do kierowcy i może dojść do zdarzenia drogowego.

Trwają prace nad systemem, który częściowo ma rozwiązać sytuację, w której kierowca słuchający głośno muzyki nie usłyszy sygnałów pojazdu uprzywilejowanego. Szczegółowo sprawę opisuje portal Bezprawnik.

Utrudnienia w ruchu trwały około półtorej godziny.

Poranna kolizja z udziałem karetki pogotowia ratunkowego
fot. nadesłane przez czytelnika


Poranna kolizja z udziałem karetki pogotowia ratunkowego
fot. nadesłane przez czytelnika

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.