bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 22 lutego 2021
  • wyświetleń: 509

Klasy opon samochodowych – jak znaleźć odpowiedni model?

Materiał partnera:

Wiele produktów można podzielić na klasy, rodzaje i inne wyróżniki. Tak samo jest w przypadku opon, które dzielą się na trzy segmenty. Nie jest to tylko podział cenowy. Co warto wiedzieć o klasyfikacji opon?

Klasyfikacja opon samochodowych

Opony samochodowe dzieli się na trzy główne klasy. Każda z nich różni się od siebie pod względem czynników, takich jak cena i jakość. Jednakże nie zawsze podział ten jest proporcjonalny do tego, jak to wygląda w praktyce. Czasami zdarza się, że opony należące do klasy średniej, jak na przykład Uniroyal (dostępne nahttps://www.sklepopon.com/opony/uniroyal) są równie dobre jak te, które można zakupić z najwyższej klasy premium.

Klasy opon to kolejno premium (wysoka), średnia (medium) i ekonomiczna (budżetowa). Warto podkreślić, że na ogólną jakość ogumienia składa się znacznie więcej niż tylko ogólny sposób ich wykonania. Są to czynniki o niebagatelnym znaczeniu, takie jak stopień technologicznych innowacji, oryginalność zastosowanych materiałów czy nawet cała ogólna wiedza, czyli know-how wykorzystane przy ich konstrukcji i produkcji.

[h]Opony klasy premium[\h]

Opony klasy premium dedykowane są przede wszystkim samochodom średniej i wyższej klasy, które charakteryzują się wysokimi osiągami, a także pokonują wiele kilometrów w ciągu roku. Są tworzone, aby zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających kierowców. W modelach najwyższej klasy stosowane są najnowocześniejsze technologie, które często są pionierskimi w branży oponiarskiej. Dzięki rewelacyjnej konstrukcji bieżnika i materiałom wysokiej klasy, składających się na mieszankę, ogumienie to prezentuje wybitną przyczepność na mokrej powierzchni. Do tego dochodzi mniejszy opór toczenia, a także lepsze odczucia z jazdy.

Opony premium znajdują potwierdzenie swoich rewelacyjnych możliwości w różnych testach przeprowadzanych przez znane instytucje. Co roku czołowe miejsce zajmuje ogumienie najwyższej jakości. Oczywiście znakomite wykonanie przekłada się na cenę, dlatego za takie opony trzeba zapłacić więcej. Wśród czołowych przedstawicieli segmentu premium znajdziemy marki takie jak – Continental, Goodyear, Dunlop, Bridgestone czy Nokian.

[h]Opony klasy średniej[\h]

Opony klasy średniej z powodzeniem mogą być wykorzystywane we wszystkich modelach samochodów. Sprawdzają się one w sportowych, jak i mniejszych, miejskich autach. Stopień zaawansowania technologicznego zastosowany w ich produkcji jest wysoki, ale nie może równać się z oponami klasy premium. Zwykle w przypadku ogumienia ze średniej półki, stosowane są rozwiązania, które kilka lat wstecz stanowiły nowość w klasie premium. Trzeba przyznać, że opony te cieszą się sporą popularnością ze względu na ich stosunek ceny do jakości. Osiągają one bardzo dobre wyniki w corocznych testach, czasem nawet doganiając klasę najwyższą. Wyróżnia je solidność oraz uniwersalność. Produkowane są one przez takie marki jak: Fulda, Firestone, Kumho oraz BFGoodrich.

[h]Opony klasy ekonomicznej[\h]

W klasyfikacji opon ostatnią kategorię stanowią opony budżetowe. Charakteryzują się one najniższą ceną spośród wszystkich trzech klas. Ten typ ogumienia, dedykowany jest kierowcom poruszającym się głównie w obrębie miasta małym samochodem. W takich warunkach, na krótkich dystansach dobrze sprawują się przeciętne opony. Jednak w ogólnych corocznych testach, sprawdzających jakość poszczególnych klas opon, okazuje się, że w ogumieniu tym widoczne są poważne niedociągnięcia w kwestii radzenia sobie na mokrej nawierzchni.

Z opon ekonomicznych zadowolone będą osoby, które nie posiadają dużych wymagań co do jakości i stopnia technologii danego modelu opon. Warto jednak pamiętać, że jest to ogumienie dokładnie testowane i wyposażone w odpowiednie atesty. Z tego względu, zawsze pozostaną one lepszą opcją od zakupu używanych egzemplarzy. Opony klasy ekonomicznej dobrze spełnią swoje zadanie w codziennych krótkich trasach. Produkcją opon budżetowych zajmują się następujące marki – Dębica, Barum, Dayton, Matador czy Kormoran.

Klasy opon samochodowych – jak znaleźć odpowiedni model