bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 9 marca 2021
  • 19 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1028

Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór. Co powinna zawierać?

Materiał partnera:

Odpowiednia umowa kupna sprzedaży samochodu to podstawa do tego, by odpowiednio zabezpieczyć i sprzedającego, i kupującego pojazd. Poniżej znajduje się link do wzoru znakomitej umowy, która dobrze sprawdzi się w przypadku zakupu samochodu używanego. Co powinna ona zawierać i jakie dodatkowo zapisy są w niej potrzebne?

Umowa kupna sprzedaży samochodujest dokumentem istotnym nie tylko dla osoby kupującej samochód, ale również dla osoby go sprzedającej. Kupujący, dzięki niej, będzie mógł pojazd zarejestrować, natomiast osoba, która go sprzedała, będzie mogła go zbyć. To istotne, ponieważ dzięki temu, w przypadku popełnienia wykroczenia, niezarejestrowaniu pojazdu czy braku opłat OC, sprzedający ma potwierdzenie, że dany pojazd nie jest już jego własnością.

Umowa kupna sprzedaży do pobrania dostępna jestTUTAJ

Z tego właśnie powodu, do właściwego sobie Wydziału Komunikacji, powinien udać się nie tylko nabywca, w celu rejestracji pojazdy, lecz również sprzedawca, by go zbyć. W drugim przypadku istnieje opcja załatwienia tego drogą internetową, którą rekomendujemy.

[h]Umowa kupna sprzedaży – na co zwracać uwagę?[\h]

Na samym początku warto upewnić się, że sprzedający jest sprzedającym, a kupujący – kupującym. Potrzebne będą do tego oczywiście same dokumenty, najczęściej dowód osobisty. Zdarza się bowiem, że ktoś może próbować sprzedać samochód innej osoby czy samochód mógł zostać zarejestrowany na tzw. słupa.

Zdarza się, że w dowodzie rejestracyjnym nie figurują jeszcze dane nowego właściciela, gdyż nie zarejestrował on jeszcze pojazdu na siebie, co zdarza się, gdy ktoś kupuje go w celu odsprzedaży. W takim przypadku konieczne jest żądanie wydania nam oryginalnej poprzedniej umowy kupna sprzedaży, na podstawie której samochód został wcześniej kupiony. Jeżeli bowiem będą istniały braki w ciągłości umów, nie będziemy mogli zarejestrować danego samochodu.

[h]Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?[\h]

Na samym początku umowa powinna zawierać wszystkie niezbędne dane, które umożliwiają identyfikację osoby kupującej i sprzedającej pojazd. Umowa musi zawierać również markę, model pojazdu oraz jego numer VIN, zalecamy jednak uzupełnianie również danych dodatkowych, jak kolor pojazdu czy numer silnika – mogą okazać się pomocne w przypadku problemów z danym samochodem.

Koniecznie jest również zawarcie w umowie nie tylko daty sprzedaży samochodu, ale również konkretnej godziny transakcji – dzięki temu będzie możliwe proste określenie, kto w danym samochodzie popełnił wykroczenie w dniu transakcji, jeżeli będzie ono miało miejsce.

W interesie kupującego jest również to, aby w umowie znalazła się faktyczną kwotą, za którą sprzedajemy dany samochód. Często bowiem sprzedający namawiają do tego, by ją zmniejszyć „na papierze” – wszystko po to, by zmniejszyć wysokość podatku od kupna pojazdu, jednak nie warto się na to decydować. Jeżeli bowiem z samochodem będziemy mieli jakiekolwiek problemy i okaże się, że idealnym rozwiązaniem byłby jego zwrot do sprzedającego, na podstawie umowy ze zmienioną kwotą nie będziemy mieli szansy na to, by dochodzić zwrotu pełnej kwoty, którą za dany pojazd zapłaciliśmy.

[h]Informacje o sprawności pojazdu używanego w umowie[\h]

Gdy przygotujemy umowę, z perspektywy osoby sprzedającej, warto wymienić w niej wszystkie elementy, które są w samochodzie problematyczne. Dzięki temu sprzedający nie będzie odpowiadał z tytułu rękojmi z ich tytułu, ponieważ kupujący o nich wiedział, więc je jednocześnie zaakceptował w takim stanie, w jakim są.

Nie powinno się jednak dodawać do umów różnorodnych deklaracji związanych z tym, że samochód na pewno jest w danym stanie technicznym, że na pewno jego przebieg jest taki a taki, lub na pewno jest bezwypadkowy, jeżeli tego nie wiemy. Jeżeli będzie bowiem inaczej, kupujący będzie miał spore pole do tego, by rościć sobie, by samochód faktycznie był w takim, a nie innym stanie. Zasada jest prosta – nie deklarujemy czegoś, czego nie jesteśmy pewni w 100%.

[h]Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu[\h]

Umowa kupna sprzedaży nie ma jednego, właściwego wzoru, więc w internecie można trafić na bardzo wiele jej wzorów. Najlepiej jednak wybierać te z nich, które są bardziej rozbudowane i pochodzą z pewnych źródeł.
Jedną z takich umów kupna sprzedaży samochodu, jest ta przygotowana przez firmę sprawdzającą samochody używane na zlecenie – Motocontoler.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór