bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 14 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 2707

Ostrzeżenie IMGW przedłużone i podwyższone do drugiego stopnia

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, intensywne opady śniegu mogą nam towarzyszyć do czwartkowego wieczora. Dlatego też IMGW przedłużyło obowiązujące ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu. Co więcej - podwyższyło je do drugiego stopnia w trzystopniowej skali.

- "W dalszym ciągu prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od godz. 12:00 dnia 14.04.2021 do godz. 18:00 dnia 15.04.2021 wynosi miejscami do 20 cm, a w rejonach położonych powyżej 600 m n.p.m. do 30 cm" - poinformował Piotr Ramza, dyżurny synoptyk IMGW-PIB. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80%.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia - w trzystopniowej skali - obowiązuje do czwartku, 15 kwietnia do godziny 18.00 na terenie Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego oraz żywieckiego.

"Zima nie daje za wygraną, dlatego apelujemy o ostrożność. Sytuacja na drodze bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg. Zatem ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami — im gorsze warunki, tym większy odstęp. Warto zaplanować czas tak, aby znaleźć go także na solidne usunięcie śniegu i lodu z pojazdu. Zalegający na dachu śnieg lub przymarznięte szyby mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

W czasie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem istotna jest widoczność pieszych na drodze dla innych jej użytkowników. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, jak również pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary).

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu)" - apeluje i informuje bielska policja.

Ostrzeżenie IMGW przedłużone i podwyższone do drugiego stopnia
fot. Bielskie Drogi (archiwum)

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.