bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 17 września 2021
  • 26 października 2021
  • wyświetleń: 741

Wymiana płynu chłodniczego – jak często powinno się ją przeprowadzać?

Materiał partnera:

Każda usterka w samochodzie jest odczuwalna dla domowego budżetu, jednak jedne mniej, drugie bardziej. Problemy z układem chłodzenia należą do tych drugich. Wielu kierowców uważa, że płyn chłodniczy to dodatek, któremu nie warto poświęcać zbyt wiele uwagi, ale to błąd. Nadmiernie przepracowany może stracić swoje właściwości i doprowadzić do poważnego uszkodzenia bloku silnika. Jak często wymieniać płyn chłodniczy?

[h]Płyn chłodniczy – jakie spełnia funkcje?[\h]

Układ chłodzenia to połączenie kilku niezwykle ważnych elementów. W jego skład wchodzi chłodnica, pompa wody, przewody oraz krążący w nich płyn chłodniczy. Jego zadaniem jest utrzymywanie stabilnych warunków pracy silnika, dlatego bardzo ważne jest, by były to części najwyższej jakości. Wszystkie niezbędne części układu chłodzenia można znaleźć m.in. naDeler.pl.

Układ chłodzenia jest niezwykle ważny dla prawidłowego działania pojazdu. Temperatura spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w jednostce napędowej to około 2000°C. Z kolei głowica w silniku nagrzewa się do 250°C. To bardzo wysokie wartości, żadna jednostka napędowa nie przetrwałaby długo w takich warunkach bez odpowiednio działającego układu chłodzenia. Dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o regularną wymianę płynu chłodniczego.

Płyn chłodniczy jest odpowiedzialny za odbieranie temperatury i przenoszenie jej z silnika do chłodnicy. Żadna ciecz nie byłaby w stanie całkowicie zniwelować tak dużych temperatur. Prawidłowo działający układ chłodniczy jest w stanie przejąć ok. 30 proc. energii cieplnej. Oprócz tego ciecz, dzięki składowi chemicznemu nie dopuszcza do powstania korozji w kanałach. Jest również odpowiedzialna za brak kamienia we wnętrzu układu.

[h]Co ile wymieniać płyn chłodniczy?[\h]

Wiedząc, jak wiele zadań spełnia płyn chłodniczy, doskonale widać dlatego bardzo ważne jest to, by regularnie go wymieniać. Dzięki temu mamy pewność, że utrzymuje swoje właściwości i czuwa nad prawidłową pracą silnika. Kiedy poznać, że konieczna jest wymiana płynu chłodniczego? W przypadku tej cieczy wystarczy raz na jakiś czas otworzyć maskę i sprawdzić jego poziom w zbiorniczku.

Warto również przyjrzeć się jak wygląda płyn. Jeśli jest mętny i pojawiły się tłuste osady, może to świadczyć o tym, że przepaliła się uszczelka pod głowicą. To dwie podstawowe czynności, jednak dodatkowo można podjechać do warsztatu samochodowego, na kontrolę temperatury zamarzania. Warto od czasu do czasu przeprowadzić taki test za pomocą areometru lub elektronicznego testera, ponieważ jeśli płyn zamarznie, woda może rozsadzić blok silnika lub uszkodzić chłodnicę czy nagrzewnicę.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co ile lat wymieniać płyn chłodniczy. Ta ciecz z czasem traci swoje właściwości. Nie jest w tym przypadku ważne, czy auto było garażowane, czy też nie. Przyjmuje się, że średnio wymiana płynu chłodniczego powinna mieć miejsce co 2,3 lata. Maksymalna granica to 5 lat. Koniecznie należy jednak wymienić płyn chłodniczy w nowo zakupionym aucie.

[h]Wymiana płynu chłodniczego – wszystko, co trzeba wiedzieć[\h]

Informacje o tym, jak wymienić płyn chłodniczy znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. Odpowiednie dane uzyskamy również w serwisie. Bardzo ważne jest, by wlać do zbiornika odpowiedni płyn. Produkty oparte na glikolu etylenowym można ze sobą mieszać, jednak nie warto tego robić. Jest to dopuszczalne wyłącznie w sytuacji awaryjnej.

Kiedy przychodzi czas wymiany płynu chłodniczego, należy zlać starą ciecz. Aby tego dokonać, trzeba wejść pod samochód i znaleźć najniżej położony przewód. W następnym kroku powinno się przepłukać cały układ, by pozbyć się zalegających w nim drobin i innych zanieczyszczeń. Odpowiedni środek do płukania usunie z wnętrza kamień kotłowy, a także resztki starej cieczy. Dopiero wtedy można przystąpić do zalewania go nowym płynem. Należy pamiętać o tym, aby wszystkie prace wykonać na zimnym silniku.

[h]Czy można wymienić płyn chłodniczy samodzielnie?[\h]

Osoba, która samodzielnie wykonuje proste czynności serwisowe w swoim samochodzie, może podjąć się wymiany płynu chłodniczego na własną rękę. Jednak z kilku względów warto powierzyć to zadanie mechanikowi. Płyn chłodniczy nie jest korzystny dla środowiska naturalnego. Nie wolno go zatem wylewać do kanalizacji. Natomiast w warsztacie specjaliści zadbają o jego odpowiednią utylizację. Po samej wymianie trzeba odpowietrzyć cały układ. Jest to proces konieczny, dla prawidłowego działania samochodu. Szczególnie nowsze modele pojazdów mają skomplikowane układy chłodzenia i jego odpowietrzenie nie jest sprawą prostą. Doświadczony mechanik pomoże również dobrać odpowiedni płyn dla danego modelu pojazdu.

Warto dowiedzieć się także, ile kosztuje wymiana płynu chłodniczego. Cena nie jest wysoka. Koszt 5-litrowej butelki płynu chłodniczego to około 20 złotych. Sama usługa w warsztacie jest natomiast uzależniona od renomy miejsca. Cena oscyluje w okolicy 100 złotych. Dlatego łatwo można stwierdzić, że lepiej zapłacić 120 złotych za wymianę płynu, niż kilka tysięcy za naprawę silnika i układu chłodzenia.

Wymiana płynu chłodniczego – jak często powinno się ją przeprowadzać


Wymiana płynu chłodniczego – jak często powinno się ją przeprowadzać