bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 23 września 2021
  • wyświetleń: 3381

[FOTO] Wypadek lotniczy w Kaniowie - służby ćwiczyły niestandardowy scenariusz

Policjanci z Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach wspólnie z administracją i służbami porządkowymi Lotniska w Kaniowie przeprowadzili ćwiczenia z reagowania, gdy dojdzie do wypadku lotniczego. Miały one na celu doskonalenie współpracy pomiędzy tymi podmiotami oraz wypracowania standardów reagowania w sytuacjach kryzysowych. Ćwiczenia przebiegły prawidłowo.

"Na lotnisku w Kaniowie, podczas lądowania samolotu kończącego lot widokowy, dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia. Samolot podchodząc do lądowania, dostaje z lewej strony silny podmuch wiatru. Pilot stracił panowanie nad sterami, a następnie rozbił maszynę." -takie było wyjściowe założenie przeprowadzonych ćwiczeń, informuje KMP w Bielsku-Białej.

W wyniku awaryjnego lądowania znajdujący się na pokładzie samolotu pilot i pasażer odnieśli obrażenia. Istniała także groźba wybuchu pożaru, dlatego niezbędna była szybka ewakuacja osób znajdujących się na pokładzie. Sytuację zaobserwowali Prezes Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji oraz dyrektor operacyjno-techniczny, którzy podjęli decyzję o natychmiastowym powiadomieniu służb i podjęli decyzję o zamknięciu lotniska.

Szkolenie zostało przeprowadzone w celu przygotowania personelu do reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz działania w stanie zagrożenia. Chociaż odbywały się one według założonego scenariusza, miały dynamiczny przebieg, a ich celem było jak najbardziej realistycznie odzwierciedlenie niebezpiecznej sytuacji. Takie przedsięwzięcia, poza założeniami szkoleniowymi wynikającymi z rozporządzenia Ministra Transportu – mają również za zadanie doskonalić współpracę pomiędzy służbami porządkowymi. Wypracowane schematy i sposoby reagowania na podobne zagrożenia mogą okazać się bowiem bezcenne, kiedy do podobnej sytuacji doszłoby w rzeczywistości. Współdziałanie służb i poznanie wzajemnych kompetencji jest jednym z kluczowych zagadnień interdyscyplinarnego zarządzania kryzysowego.

Wypadek lotniczy w Kaniowie - służby ćwiczyły niestandardowy scenariusz · fot. KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.