bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 15 listopada 2021
  • wyświetleń: 15628

[WIDEO] Katastrofa drogowa pod Żywcem. Mijają 43-lata od tragedii #Rocznicza #Historia #WilczyJar

W poniedziałek, 15 listopada miją dokładnie 43 lata od tragedii w Oczkowie. Dziś formalnie to dzielnica Żywca. Do1991 r. stanowiła odrębną wieś. Bardzo wczesnym rankiem z oblodzonego mostu do jeziora runęły dwa autobusy wypełnione górnikami jadącymi do pracy.Autor filmu: TVP Historia

Była to największa katastrofa drogowa w naszym regionie i druga pod względem liczby ofiar w powojennej Polsce (po katastrofie autobusu pod Gdańskiem w 1994). Zginęło w niej 30 osób, a dziewięć zostało rannych.

W oficjalnym komunikaciePolskiej Agencji Prasowej, w oświadczeniu, pod którym podpisał się prokurator prokuratury wojewódzkiej w Bielsku-Białej, czytamy: […]przyczyną katastrof drogowych było niezachowanie przez kierowców prędkości bezpiecznej (poniżej 30 km/godz.) w chwili wjazdu na most i właściwej techniki jazdy,[…]co miało miejsce w szczególnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W nocy temperatura spadła do minus 6st. Celsjusza. Świadkowie mówili, że na drogach w pobliżu zbiorników wodnych „tworzyły się białe osady zamarzniętych kropel rosy”.

HistorykPaweł Zyzakuważa, że śledztwo od początku było prowadzone pod z góry ustaloną tezę narzuconą przez Komisję Rządową, że winę za katastrofę ponoszą kierowcy. Prawdopodobnie na moście doszło do zderzenia z innym pojazdem, być może z radiowozem Milicji Obywatelskiej.

W 2013, w 35. rocznicę katastrofy, ukazała się bardzo obszerna monografia pt.Tajemnica Wilczego Jaruautorstwa Pawła Zyzaka (WydawnictwoZysk i S-ka, Warszawa 2012).

Dlaczego władze PRL ukrywały katastrofy? Czego się bały? Jak SB manipulowała prokuraturą i mediami? - "Winni musieli być maluczcy. Najlepiej, jeśli ginęli. Wówczas łatwiej było pokierować śledztwem". Zachęcamy także do lektury artykułu wdziennik.pl, który częściowo wyjaśnia przytoczone wcześniej pytanie.

Warty zobaczenia reportaż TVP Historia poniżej.

Katastrofa drogowa pod Żywcem
fot. Składnica Akt Komendy Powiatowej Policji w Żywcu


Katastrofa drogowa pod Żywcem
fot. Składnica Akt Komendy Powiatowej Policji w Żywcu

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.