bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 22 listopada 2021
  • wyświetleń: 2909

Nie będzie korekty sygnalizacji świetlnej przy dworcu. Niebezpieczne sytuacje to wina kierowców

8 listopada publikowaliśmy film nadesłany przez czytelnika, który dotyczył niebezpiecznej sytuacji przy dworcu PKP w Bielsku-Białej. Zdaniem wielu kierowców, sygnalizacja świetlna przy dworcu ma zbyt krótki tzw. czas ewakuacji. Chodzi o margines czasowy między zapaleniem się czerwonego światła dla kierunku głównego (ul. Warszawska w stronę ul. 3 Maja) i zapaleniem się zielonego światła dla kierowców wyjeżdżających z ul. Piastowskiej. Specjaliści z Miejskiego Zarządu Dróg przeanalizowali nasze zgłoszenie. Ich zdaniem sygnalizacja działa poprawnie.

- "Po sprawdzeniu matrycy czasów międzyzielonych (ewakuacja i czas dojazdu), są one policzone poprawnie, zgodnie z przepisami, z dobrze przyjętymi prędkościami ewakuacji i dojazdu. Na filmach (film 1 i 2 - przp. red.) również widać, że jest to poprawnie zaprogramowane. W projekcie są 4s czasu międzyzielonego i od momentu zakończenia sygnału zielonego na grupie pojazdów jadących na kierunku głównym mijają 4s do włączenia sygnału zielonego na kierunku bocznym. Niepokojąca sytuacja może wynikać z wjazdów na sygnale żółtym (czy nawet jak w przypadku autobusu na sygnale czerwonym). Obliczenia czasów międzyzielonych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakładają,że sygnał żółty to zakaz wjazdu za sygnalizator." - mówiAndrzej Kuropatwa,Główny Specjalista ds. Inżynierii Ruchu i Inteligentnych Systemów Transportowych. - "W związku z powyższym nie ma przesłanek do wprowadzania korekt w matrycy kolizji" - dodaje.

Urzędnicy mają rację. Sygnał żółtyoznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili rozpoczęcia nadawania tego sygnału pojazd znajduje się na tyle blisko, że konieczne by było gwałtownie hamować co spowodowałoby zagrożenie. To kierowca decyduje czy wjechać na skrzyżowanie przy sygnale żółtym, czy rozpocząć hamowanie. My zachęcamy do tego, by mając zielone światło spojrzeć w lewo i w prawo przed wjazdem na skrzyżowanie. To nic nie kosztuje i nie boli, a pozwoli upewnić się czy wszystkie pojazdy zdążyły się zatrzymać.

Nie będzie korekty sygnalizacji świetlnej przy dworcu

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.