bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Reklama

Informacje

  • 10 grudnia 2021
  • wyświetleń: 5418

Drogowe bałwany. Za taką jazdę można stracić 600zł i 9pkt karnych!

Pierwsze poważniejsze opady śniegu zweryfikowały kto umie jeździć, a kto ma tylko prawo jazdy. Dobrego kierowcę poznamy nie tylko po tym jak radzi sobie na śliskiej nawierzchni, ale też po tym jak wygląda jego samochód. Niestety, ale na drogi wyjechały setki zasypanych pojazdów. Za jazdę takim "bałwanem" można stracić 600zł i 9pkt karnych!

Reklama

Samochód zasypany śniegiem na al. Andersa w Bielsku-Białej - 10.12.2021
fot. nadesłane przez czytelnika / Konrad


W sytuacji kiedy policja zatrzyma nieodśnieżony pojazd, kierowca naraża się na mandat od 20 do 500 zł i sześć punktów karnych. Za nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 100 zł mandatu i trzy punkty karne. Nie ma raczej co liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy i w takich sytuacjach można spodziewać się mandatu z górnej półki. Przygotowanie samochodu do jazdy to zaledwie kilka minut i w sposób znaczący wpływa na bezpieczeństwo samego kierowcy, jak i innych użytkowników drogi.

Nie tylko szyby

Trzeba pamiętać o dokładnym odśnieżeniu całego pojazdu wraz z dachem. Podczas gwałtownego hamowania śnieg może zjechać z dachu na przednią szybę, przysłaniając tym samym pole widzenia kierowcy. To z kolei może przyczynić się do wypadku.

Film, na którym widać jak zasypany samochód utrudnia innym kierowcom prawidłową interpretację tego, co chce zrobić kierowca zasypanego pojazdu.Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.


Dobrego kierowcę poznamy także po światłach

Dostajemy sporo próśb od czytelników, by poruszyć temat używania świateł dziennych. Większość nowszych samochodów jest wyposażona w czujnik zmierzchu. Światła z dziennych na mijania, automatycznie zmienią się po wjeździe do tunelu lub gdy zaczyna zapadać zmrok. Przepisy jednak precyzyjnie regulują kiedy można używać świateł dziennych i wielu kierowców ma z tym problem - można ich używać zamiast świateł mijania tylko w dzień i tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Jeśli pada deszcz, śnieg i nawet w ciągu dnia panuje szarówka, to należy bezwzględnie ręcznie włączyć światła mijania.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.