bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Informacje

  • 16 grudnia 2021
  • wyświetleń: 311

Audi i najbardziej kultowe modele niemieckiej marki!

Materiał partnera:

Audi ma za sobą ciekawą i burzliwą historię. Jej związki z innymi czołowymi niemieckimi producentami - Daimlerem-Benz i Volkswagenem, tworzą opowieść rodem z koreańskich dram. Z których na szczęście Audi wyszło cało. Co prawda, marka wchodzi w skład koncernu VW, posiada jednak własną i niepodważalną tożsamość. A jej samochody i rozwiązania technologiczne, nie tylko tworzyły współczesną motoryzację, ale należą do jednych z najbardziej popularnych. Jakie są zatem jej najbardziej kultowe modele?

Audi
fot. materiały prasowe


Marka spod czterech pierścieni ma na swoim koncie wiele ciekawych aut sportowych. Dzisiaj jednak skupimy się przede wszystkim na tych samochodach, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju samej marki, w jej przetrwaniu i podniesieniu się z popiołów. Jedziemy!

Audi 100, od tego się zaczęło!

Kiedy pod koniec lat 70. XX w. Audi zostało kupione przez Volkswagena od Daimlera-Benz AG (dzisiejszego Mercedesa-Benz), zastanawiano się nad sensem wprowadzania nowych modeli marki na rynek. VW był zainteresowany przede wszystkim produkcją swojego Garbusa. Na szczęście pojawił się model Audi 100, który nadał nowego biegu historii marki. Była to przestronna limuzyna wyposażona w pięciocylindrowy silnik benzynowy nowej generacji. Odznaczała się świetnymi właściwościami jezdnymi. Dodatkowo wykonano ją z wysokiej klasy materiałów i ocynkowanej blachy, która była odporna na korozję. A to był dopiero początek!

Audi 100 w 1982 roku było samochodem posiadającym najniższy współczynnik oporu powietrza, stając się tym samym najbardziej aerodynamicznym autem na świecie. Natomiast w 1985 roku do produkcji ramy przestrzennej samochodu wykorzystano ultralekkie stopy aluminium, tworząc technologię Audi Space Frame, szeroko później wykorzystywaną w samochodach Audi.

Audi 80, czyli osobowy pancernik

Kultowy samochód lat 80. i 90. XX wieku. A w Polsce na początku XXI wieku posmak luksusu przywiezionego na lawetach z zachodniej granicy. Można wiele powiedzieć o tym modelu, jednak nikt nie odmówi mu rozpoznawalności i przede wszystkim, prawie niezniszczalnej konstrukcji. Zwłaszcza w przypadku Audi 80 wersji B4, czyli tej ocynkowanej. Cóż, dzisiaj już się takich samochodów nie produkuje. Przestronny i wygodny, z mocnymi silnikami (benzynowymi lub diesla), przestronnymi bagażnikami i naprawdę wygodnymi siedzeniami. Co najlepsze, nawet dzisiaj Audi 80 to nadal dobry i praktyczny samochód.

Audi
fot. materiały prasowe


Audi Quattro, czyli osobówka z napędem 4x4

Co prawda Audi Quattro, którego protoplastą był tak naprawdę model Audi 80 typ 81, nie był pierwszym samochodem osobowym z napędem 4x4, ale z pewnością stanowił rewolucję ze względu na rozwiązania technologiczne w tym zakresie. Samochód projektowano z myślą o rajdach i to zapewne dzięki temu otrzymaliśmy tak udaną konstrukcję. Stała się ona początkiem wspaniałej historii rozwoju napędu quattro, który dzisiaj jest uważany za jeden z najlepszych rozwiązań w tym zakresie. A modele Audi wyposażone w napęd 4x4 cieszą się dzisiaj olbrzymią popularnością. Nie bez znaczenia jest fakt, że marka oferuje niezwykle szeroki wybór modeli z opcjonalnym wyposażeniem w postaci napędu quattro.

Audi jest marką, która wniosła olbrzymi wkład w historię motoryzacji. Jej samochody przy świetnych osiągach i atrakcyjnym wyposażeniu są zaliczane do grona najmniej awaryjnych. Wystarczy regularny serwis Audi i można cieszyć się wygodną i bezpieczną jazdą. Przy czym sportowa żyłka, nadaje marce pazura, dlatego grono jej miłośników jest naprawdę spore.