bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Reklama

Informacje

  • 22 grudnia 2021
  • wyświetleń: 3232

Przetarg na budowę mostu w Porąbce został unieważniony

Przetarg na rozbiórkę mostu na rzece Sole w Porąbce i budowę nowej przeprawy został unieważniony. Wszystkie złożone oferty znacznie przewyższały kwotę, jaką na ten cel zabezpieczył Powiat Bielski. Najtańsza o około 18 mln zł!

Przetarg na budowę mostu unieważniony
Most na Sole w Porąbce · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Starosta bielski, Andrzej Płonka mówi o wzroście ceny stali. - Kwota, którą zabezpieczyliśmy na tę inwestycję - prawie 30 mln zł była oparta na solidnym tegorocznym kosztorysie. Wygląda na to, że ceny stali w ciągu kilku miesięcy wzrosły o ok. 300% - mówi samorządowiec. Na przetarg wypłynęło 7 ofert. Najtańsza opiewała na ponad 48 mln zł, najdroższa- na blisko 62 mln zł.

Kolejny przetarg ma zostać ogłoszony na początku nowego roku. - Ceny stali utrzymują się na wysokim poziomie. Szukamy dodatkowych środków. Jeśliby się to nie udało, trzeba będzie myśleć o zmianie projektu mostu, co w tym konkretnym przypadku nie byłoby dobre. Mówimy o przeprawie w kaskadach Soły, gdzie woda w czasie zagrożenia powodzią przelewa się przez most - wyjaśnia starosta Płonka.

Nowy most ma zastąpić przeprawę tymczasową, na której obowiązuje ruch wahadłowy oraz ograniczenie tonażowe. Inwestycja ułatwi mieszkańcom gminy Porąbka dojazd do większych miast: Bielska-Białej, Żywca i Kęt, a lokalnie do sąsiednich gmin: Kóz, Czernichowa i Wilkowic. Wykonawca ma także przebudować drogi dojazdowe. Przypomnijmy, Powiat Bielski pozyskał dofinansowanie na rozbiórkę starego mostu i budowę nowego z Rządowego Funduszu Dróg- 80 proc. wartości inwestycji (23,2 mln zł). Wcześniej, dokumentacja przedsięwzięcia została wsparta finansowo z rządowego programu „Mosty dla regonów”.

sid / bielskiedrogi.pl
źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.