bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Reklama

Informacje

  • 22 grudnia 2021
  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 25045

Kto odpowiada za ostatni paraliż komunikacyjny? Nie ma winnych

W miniony poniedziałek na drogach Bielska-Białej (i nie tylko) wystąpił paraliż komunikacyjny związany z intensywnymi opadami śniegu, które zaskoczyły nawet synoptyków IMGW-PIB, którzy na godziny wieczorne w dniu 20 grudnia nie wydali ostrzeżenia przed oblodzeniem dla naszego regionu. Tysiące kierowców utknęło w swoich samochodach bez możliwości kontynuowania jazdy. W niektórych miejscach jezdnie były tak śliskie, że samochody staczały się z naprawdę niewielkich wzniesień. Dopiero dziś, w środę udało się nam uzyskać komentarz MZD w Bielsku-Białej, dotyczący poniedziałkowej sytuacji drogowej.

Reklama

Bielsko-Biała, ul. Partyzantów - chodnikiem wzdłuż drogi podąża mężczyzna na nartach skiturowych - 21.12.2021
Bielsko-Biała, ul. Partyzantów - chodnikiem wzdłuż drogi podąża mężczyzna na nartach skiturowych - 21.12.2021 · fot. nadesłane przez czytelnika / Robert


W sezonie 2021/2022, zimowe utrzymanie dróg w Bielsku-Białej w zakresie odśnieżania i zwalczania śliskości zimowej, zgodnie z zawartymi umowami prowadzi Eurovia Polska S.A. - która odpowiada za zimowe utrzymanie głównych ciągów komunikacyjnych oraz PreZero Bielsko-Biała S.A.- która odpowiada za zimowe utrzymanie pozostałych ciągów komunikacyjnych w strefie wschodniej i strefie zachodniej.

- W dniu 20.12.2021 - Firma Eurovia Polska S.A. rozpoczęła akcję czynna o godzinie 00.30, natomiast PreZero o godzinie 3:00 na wschodniej części miasta oraz o godzinie 8:00 na zachodniej części miasta. Akcja czynna prowadzona była cały czas do dnia dzisiejszego. Około godziny 16:40 (poniedziałek - przyp. red.) zamawiający skontaktował się z wykonawcami o przewidywanych opadach śniegu i konieczności uruchomienia dodatkowych sprzętów w celu dochowania standardów. Łącznie w nocy z 20 na 21 grudnia na drogach miasta Bielsko-Biała pracowało 15 pługoposypywarek, 30 traktorów, 5 traktorów chodnikowych, 3 samochody patrolowe i 16 pracowników fizycznych. Do akcji zużyto około 360 ton soli i 50 ton piasku, grysu - informuje Monika Chlebek, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego w Miejskim Zarządzie Dróg w Bielsku-Białej.

Warto przypomnieć, że zgodnie ze standardami zimowego utrzymania miasta w:

  • STANDARDZIE 1- Wykonawca ma obowiązek odśnieżyć jezdnię na całej szerokości po ustaniu opadów śniegu do 3 godzin, natomiast chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki, parkingi, place, schody, kładki, przejścia podziemne i nadziemne do 5 godzin.


  • STANDARDZIE 2 - Wykonawca ma obowiązek jezdnię oraz chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki, parkingi, place, schody, kładki, przejścia podziemne i nadziemne odśnieżyć na całej szerokości do 5 godzin.


  • STANDARDZIE 3 Wykonawca ma obowiązek jezdnię oraz chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki, parkingi, place, schody, kładki, przejścia podziemne i nadziemne odśnieżyć na całej szerokości do 6 godzin.


  • STANDARDZIE 4 - Odśnieżanie i posypywanie interwencyjnie.


Czy ktoś poczuwa się do winy za poniedziałkową sytuację? Na to pytanie MZD w Bielsku-Białej na razie nie udziela odpowiedzi. - W obecnej chwili zamawiający weryfikuje pracę wykonawców, jeżeli wystąpiły nieprawidłowości w prowadzeniu akcji czynnej zostaną naliczone kary. - informuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.