bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 24 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2908

Zbliżają się zmiany w strefie płatnego parkowania

Od 1 stycznia 2022 roku nastąpią istotne zmiany w strefie płatnego parkowania w Bielsku-Białej. Najważniejsze to wydłużenie godzin płatności za postój i zwiększenie opłaty za korzystanie ze strefy. Zmian w regulaminie funkcjonowania miejskiej strefy płatnego parkowania (SPP) dokonała podczas sesji 18 listopada Rada Miejska Bielska-Białej.

Zbliżają się zmiany w strefie płatnego parkowania
Zbliżają się zmiany w strefie płatnego parkowania · fot. UM Bielsko-Biała


Godziny funkcjonowaniaO godzinę wydłuża się czas funkcjonowania strefy. Parkowanie w strefie będzie płatne do godziny 17.00 (dotąd do 16.00). Jest to ukłon w stronę kierowców mieszkających w strefie - wydłużenie płatnego czasu ułatwi mieszkańcom powracającym po południu samochodem z pracy znalezienie wolnego miejsca.

Wyższa opłataZasadniczo rotację w strefie ma zapewnić podniesienie wysokości opłat. Od nowego roku za pierwszą godzinę postoju trzeba będzie zapłacić 3,50 zł, z tym, że za pierwsze 30 minut opłata minimalna wyniesie 2,00 zł. Za drugą godzinę stawka wyniesie 4,00 zł, za trzecią 4,50 zł, a każdą następną już 3,50 zł.

Opłata dodatkowaZmienia się wysokość opłaty dodatkowej i sposób jej naliczania. Kierowca, który nie opłaci swojego postoju w strefie, za szybą znajdzie stosowny nakaz uiszczenia opłaty dodatkowej. Wyniesie ona 150 zł. Jeśli jednak w ciągu 7 dni od daty wystawienia nakazu samodzielnie ureguluje należność, otrzyma 50-procentową bonifikatę, czyli zapłaci jedynie 75 zł.

Karta mieszkańca ważna na trzy uliceKolejną nowością jest zwiększenie zakresu obowiązywania karty mieszkańca. Ta będzie uprawniała do postoju pojazdu na trzech wyznaczonych ulicach najbliższych miejsca zameldowania. Dotychczas mieszkaniec mógł parkować swoje auto tylko przy jednej ulicy.

Abonament mieszkańca i przedsiębiorcyZmianie ulega także cena abonamentu mieszkańca i przedsiębiorcy. Roczna opłata za tzw. kartę mieszkańca wyniesie 150 zł. Kierowcy, którzy opłacili już dotychczasowy abonament, do czasu jego wygaśnięcia będą mogli parkować po dotychczasowej cenie, korzystając przy tym z nowej zasady trzech ulic. Wcześniej będą jednak musieli się udać do Działu Parkingów i Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Mostowej 1 w Bielsku-Białej, aby tam ustalić, które trzy ulice są tymi właściwymi dla jego adresu zamieszkania.

Zmienia się także abonament dla przedsiębiorcy. Za pozostawienie w strefie każdego pojazdu będzie musiał uiszczać opłatę w cyklu miesięcznym. Wykupienie stosownej karty parkingowej będzie kosztowało miesięcznie 200 zł.

Zmiany, tak jak wspomniano wyżej, wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Wyższe opłaty powinny jednak ułatwić krótkie parkowanie w centrum Bielska-Białej, a to fundament idei utrzymywania stref płatnego parkowania w mieście.

Szczegółowe informacje o wprowadzonych zmianach znaleźć można na stronach internetowych:


Przypominajki o zmianach w strefie płatnego parkowania pojawiły się na ulotkach oraz w parkomatach i w aplikacjach telefonicznych służących do płatności za parkowanie.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.