bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Informacje

  • 24 grudnia 2021
  • wyświetleń: 193

Cena ubezpieczenia samochodu a historia prowadzenia innego typu pojazdu

Materiał partnera:

Jak powszechnie wiadomo - samochód powinien posiadać ważną polisę ubezpieczeniową OC. Na jej cenę składają się różne czynniki, za pomocą których towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko podpisania z kierowcą umowy. Jednym z takich czynników jest historia prowadzenia samochodu - a więc spis wszelkich zdarzeń drogowych, których byliśmy sprawcami. Czy jednak zamiast historii jazdy autem można wziąć pod uwagę historię prowadzenia innego pojazdu - na przykład motocykla?

Polisa ubezpieczeniowa OC należy w Polsce do grupy ubezpieczeń obowiązkowych. Uchodzi ona bowiem za skuteczną ochronę finansową przed skutkami wypadków, stłuczek i innych zdarzeń drogowych, które wiążą się z koniecznością naprawy szkód (a więc z odpowiedzialnością finansową).

Towarzystwa ubezpieczeniowe przed zawarciem umowy z właścicielem pojazdu (kierowcą) muszą zbadać poziom ryzyka, jakie wiąże się z otoczeniem go ochroną ubezpieczeniową. W tym celu skupiają się na zbadaniu wszelkich przydatnych informacji dotyczących zarówno samochodu, jak i osoby go ubezpieczającej. I na tej podstawie kalkulują wysokość składek, jakie będzie musiał opłacić kierowca.

Wśród wspomnianych czynników wyróżnić możemy między innymi: model i markę ubezpieczanego samochodu, jego datę produkcji, pojemność jego silnika, wiek kierowcy/właściciela pojazdu, miejsce zamieszkania, stan cywilny i fakt posiadania rodziny, długość posiadania prawa jazdy, a także historię prowadzenia samochodu.

Ten ostatni czynnik jest niezwykle istotny. Na podstawie analizy przeszłości kierowcy ubezpieczyciele sprawdzają, czy i ile wypadków, stłuczek i szkód spowodował. Każde zdarzenie, którego kierowca był sprawcą, będzie skutkowało podwyższeniem składek lub likwidacją albo obniżeniem poziomu zniżek (jeśli kierowca dotychczas takowe posiadał).

Bywa jednak, że ktoś do tej pory nie jeździł samochodem, więc nie jest też w stanie wykazać swojego stażu za kierownicą auta oraz udowodnić, że jeździ bezszkodowo. Co więcej - dotychczas kierowca taki poruszał się innym typem pojazdu - na przykład motocyklem. Czy w takiej sytuacji można wziąć pod uwagę historię prowadzenia tego właśnie pojazdu?

Ubezpieczenie OC auta - czy można wykazać historię prowadzenia motocykla?

Jak wiadomo - nie tylko samochody powinny być objęte polisą ubezpieczeniową OC. Przepisy te dotyczą również motocykli. Dlatego właśnie za brak aktywnej polisy OC motocykla możemy otrzymać karę finansową od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku samochodów - za bezszkodową jazdę motocyklem również możemy uzyskiwać z roku na rok atrakcyjne zniżki u ubezpieczyciela.

Porównanie


Wielu właścicieli motocykli po pewnym czasie przesiada się do samochodu. Idealnie byłoby więc, gdyby zniżki przez lata wypracowane nienaganną jazdą motocyklem nie przepadły, a miały znaczenie w sytuacji kalkulacji wysokości składek za OC auta.

Mimo że kwestia ta nie jest z uregulowana prawnie, a na towarzystwach ubezpieczeniowych nie ciąży obowiązek brania pod uwagę stażu na motocyklu, to niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają przeniesienie zniżek z polisy motocykla na polisę samochodu. Często jednak zniżki te nie będą tej samej wielkości.

Jeśli więc planujemy poruszać się dwukołowcem, lecz wybiegając w przyszłość, widzimy siebie również za kierownicą samochodu, skupmy się na wybraniu odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej, która - gdy przyjdzie nam podpisywać polisę ubezpieczenia samochodu - nie zignoruje naszej bezszkodowej jazdy motocyklem.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.