bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 30 grudnia 2021
  • wyświetleń: 3263

Mandaty dla 84 kierowców, którzy wjechali w bramownicę

Znamy odpowiedź władz Bielska-Białej na interpelację grupy radnych klubu Wspólnie dla Bielska-Białej w sprawie "podjęcia działań dotyczących kompleksowej wymiany źle zainstalowanej bramownicy ograniczającej skrajne wysokości samochodów przy ulicy Kwiatkowskiego". Jak zauważył Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta miasta, "wszelkie nieprawidłowości i uszkodzenia związane są z nieprzestrzeganiem ograniczeń przez nieodpowiedzialnych kierowców".

Bramownice na ul. Kwiatkowskiego nadal są monitorowane
Nieodpowiedzialni kierowcy niszczą bramownicę. Mandaty dla 84 z nich · fot. MZD Bielsko-Biała


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w tym artykule, do władz Bielska-Białej trafiła interpelacja radnych Maksymiliana Prygi, Karola Markowskiego oraz Romana Matyji w sprawie "podjęcia działań dotyczących kompleksowej wymiany źle zainstalowanej bramownicy ograniczającej skrajne wysokości samochodów przy ulicy Kwiatkowskiego".

- Działając w imieniu mieszkańców oraz kierowców zwracamy się z wnioskiem, aby jednostki podległe panu prezydentowi z Miejskim Zarządem Dróg na czele zmieniły sposób mocowania lub opracowały inną koncepcję ograniczającą skrajne wysokości przy ulicy Kwiatkowskiego, tak aby nie dokonywać kolejnych napraw czy remontów oraz nie ponosić dodatkowych kosztów - pisali członkowie Rady Miejskiej.

Na interpelację radnych odpowiedział Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej. - Bramownica została ustawiona w lutym 2020 roku, aby uniemożliwić wjazd pojazdów ponadtonażowych na wiadukt. Pierwotny projekt elementów mocujących bramownicy zakładał system mocowań bardzo podatny na silne podmuchy wiatru. Powodowało to wzajemne zderzanie się elementów uchylnych bramownicy. W związku z powyższym, w porozumieniu z wykonawcą bramownicy, w połowie bieżącego roku dokonano wymiany mocowań bramownicy na sztywniejsze co wyeliminowało wspomniany problem. Wymiana ta została wykonana na podstawie nowego projektu elementów mocujących bramownicy - zauważył wiceprezydent.

- Pozostałe uszkodzenia bramownicy są spowodowane celowymi wjazdami pojazdów ponadgabarytowych, pomimo właściwego oznakowania odcinka ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego znakami B-16 (ograniczenie wysokości). Takie przypadki są zgłaszane do policji, celem ukarania kierowcy. W przypadku, gdy przejazd pojazdu ponadgabarytowego spowoduje uszkodzenie bramownicy oraz uda się pozyskać numer polisy sprawcy, MZD występuje do ubezpieczyciela o zwrot kosztów naprawy. Do chwili obecnej MZD przekazał do Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej 138 nagrań w celu egzekwowania łamania przepisów drogowych. Z tych przypadków 84 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi. Trzy przypadki zakończyły się pouczeniem, w dwóch przypadkach nie ujawniono sprawcy wykroczenia, natomiast 49 przypadków jest w toku - poinformował samorządowiec.

- Sposób montażu bramownicy, posadowienia fundamentów oraz montażu elementów uchylnych jest zgodny ze sztuką budowlaną i przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Wszelkie nieprawidłowości i uszkodzenia związane są z nieprzestrzeganiem ograniczeń przez nieodpowiedzialnych kierowców. Warto nadmienić, że zastosowanie bramownicy na ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest rozwiązaniem tymczasowym. Po przebudowie wiaduktu w ciągu ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego bramownica zostanie zdemontowana - podsumował Kamiński.

mp / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.