bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 17 stycznia 2022
  • wyświetleń: 546

Jak czytać rozmiar opon?

Materiał partnera:

Opony samochodowe, do maszyn rolniczych i budowlanych, a nawet rowerowe występują w wielu różnych rozmiarach. Rozmiary te zapisane są na samych oponach, aby ułatwić identyfikację i dobór odpowiednich modeli. Jak czytać rozmiar opon samochodowych? Jakie są najpopularniejsze rozmiary opon, jak sprawdzić, które pasują do samochodu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co oznacza kod na Twoich oponach.

Jak czytać rozmiar opon?


Informacje zawarte bezpośrednio na oponach samochodowychOpony samochodowe oprócz marki, rodzaju czy przeznaczenia mają również kilka innych oznaczeń umieszczonych na boku. Wśród nich znajduje się właśnie rozmiar, a także seria lub data produkcji. Dane te można także odnaleźć na etykiecie nowej opony. Jak czytać rozmiar opon samochodowych w postaci trzyliczbowego kodu? To liczby wskazujące na szerokość opony, jej profil, czyli wysokość, a także średnicę felgi, na jaką pasuje. Na podstawie tych wymiarów opon można również wskazać zamienniki opon, które powinny pasować.

Kod rozmiaru opony - jak odczytać?Ręczne mierzenie opon narażone jest na błędy, dlatego na każdego rodzaju ogumieniu samochodowym podane są wymiary opon. To trzy wartości wyrażone w milimetrach, wartości procentowej oraz calach. Najczęściej dwie pierwsze rozdzielone są znakiem /, a trzecia poprzedzona literą R oznaczającą średnicę dla opon radialnych. Opcjonalnie może być to również litera D - dla opon diagonalnych, w starszej technologii wykonania. Na przykładzie opony 225/50 R17 poszczególne liczby oznaczają:

  • 225 - szerokość opony wyrażona w milimetrach, dotyczy nieobciążonej opony, kończy się cyfrą pięć w związku z unormowaniem,
  • 50 - określa profil opony, jej wysokość wyrażoną w procentach,
  • R17 - to średnica osadzenia, felgi wyrażona w calach.


Oprócz nich na oponie mogą znajdować się inne liczby. Najczęściej to cztero- lub sześciocyfrowy kod wskazujący na rok oraz miesiąc lub kwartał, w którym opona została wyprodukowana.

Jakie są najpopularniejsze rozmiary opon?Popularność poszczególnych rozmiarów opon zmienia się zwykle w zależności od rocznika pojazdów oraz ich rodzaju. Przykładowo dla samochodów osobowych wyprodukowanych w roku 2021 roku najpowszechniejsze okazały się rozmiary opon:

  • 205/55 R16,
  • 205/60 R16,
  • 215/55 R17.


Jednak pierwsze trójka to jedynie około 25% rynku, co świadczy o dużej różnorodności rozmiarów kół i opon w fabrycznie nowych pojazdach.

Jaki rozmiar opon pasuje do samochodu?Rozmiar opon pasujących do samochodu uzależniony jest od zastosowanej felgi. Musi on umożliwiać swobodne toczenie się koła, wykonywanie skrętów, a także pracę systemów związanych z amortyzacją. Dopuszczalne rozmiary opon zapisane są zawsze w instrukcji pojazdu, zwykle jest to kilka wymiarów stosowanych zamiennie. Nie należy stosować opon w odbiegających rozmiarach, mogą bowiem stanowić zagrożenie podczas jazdy. Jak czytać rozmiar opon? Oprócz samego rozmiaru ważny jest również typ ogumienia - zimowy, letni lub całoroczny, jak również indeksy nośności oraz prędkości dopasowane do wagi pojazdu wraz z pasażerami lub towarem i osiąganych prędkości. Można skorzystać z dostępnych online konfiguratorów opon dla wybranych modeli pojazdów, które pomagają w znalezieniu zalecanych opon oraz ich zamienników.

Co jeszcze warto wiedzieć o rodzajach i rozmiarach opon?Wszystko, co może okazać się pomocne przy doborze opon oraz ich najlepszego rozmiaru sprawdzisz na stronie wulkanista.pl. Tu znajdziesz rzeczowe artykuły, porady i szereg cennych informacji. Dzięki nim świat opon nie będzie Ci obcy i bez trudu dopasujesz idealny model do swojego pojazdu.