bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 17 stycznia 2022
  • wyświetleń: 6842

[FELIETON] Wszystko w tym mieście działa jak należy, proszę się rozejść

Od samego rana ogólnopolskie serwisy informacyjne ostrzegały o gwałtownych zmianach pogodowych, które przemierzają kraj z północy na południe. Zapowiedź zbliżającej się apokalipsy wywoływała dreszczyk emocji. Rozeszło się po kościach, ale niesmak pozostał. Kuriozum trwa do teraz.

Zapowiedź apokalipsySwoje ostrzeżenie wydali także Łowcy Burz Podbeskidzie. To dzięki nim większość lokalnego społeczeństwa ma sprawdzone prognozy (zdecydowana większość ostrzeżeń wydawanych przez ŁBP sprawdza się). Ich lub inne doniesienia powtórzyły wszystkie lokalne serwisy. Trzeba było być totalnym ignorantem żeby nie mieć świadomości o spodziewanych w godzinach popołudniowych perturbacjach pogodowych.

Około godziny 14.00 nastąpiła kumulacja i zaczął padać śnieg, deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna (w zależności od miejsca). Zamieć trwała może pół godziny, może chwilę dłużej. Później gwałtowne zjawiska osłabły i ustały. Można przyjąć, że od godziny 15.00 już nie sypie. Wiatr też osłabł. Prognozy dla naszego dość specyficznego regionu nie sprawdziły się w pełni, ale i tak przez chwilę było bardzo nieprzyjemnie.

Te raptem kilka centymetrów opadu wystarczyło żeby duża część miasta została sparaliżowana. W korkach stanęły wszystkie bardziej strome drogi we wschodniej części Bielska-Białej. Doszło do kilku groźnych kolizji. Na ul. Polnej autobus MZK po stłuczce na oblodzonej drodze wylądował częściowo w rowie. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a przynajmniej nie ma takich doniesień. Skutki tej "nawałnicy" kierowcy odczuwają do teraz (godzina 18.30). Nadal ślisko jest na wielu lokalnych drogach, na których wbrew pozorom panuje duże natężenie ruchu.

Wkraczają służbyTymczasem o godzinie 16.04 Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej rozsyła ostrzeżenia IMGW-PIB o zamarzaniu mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Poniżej treść wiadomości wraz z godziną dostarczenia.

Wszystko w tym mieście działa - 17.01.2022
Treść wiadomości z newslettera MZD Bielsko-Biała - 17.01.2022 · fot. Bielskie Drogi


W tym sezonie (2021/2022) mieliśmy w Bielsku-Białej trzy "ataki" zimy. Trzy razy drogowcy polegli - nikt nie ma co do tego wątpliwości. Nie ma tu co winić samych kierowców pługów i piaskarek, bo oni tylko wykonują polecenia zwierzchników. Chyba najwyższy czas żeby ktoś wyciągnął z tego wnioski. Kolejne obietnice "weryfikacji działań podwykonawców" nie interesują tych, którzy spóźnili się do pracy, nie zdążyli odebrać dzieci z przedszkola lub rozbili swoje samochody na drodze z lepszymi warunkami do uprawiania łyżwiarstwa niż niejedno gminne lodowisko. Przypomnijmy tylko, że ta hucpa nazwana "utrzymaniem dróg" w tym sezonie ma kosztować bielskich podatników blisko 15mln złotych.

sid / bielskiedrogi.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.