bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Informacje

  • 11 lutego 2022
  • wyświetleń: 137

Co oznacza czerwona kontrolka akumulatora?

Materiał partnera:

Nie ma wątpliwości, że akumulator to jeden z najważniejszych podzespołów w samochodzie. Jego sprawność jest niezbędna dla poprawnej pracy auta. Wyładowany lub uszkodzony akumulator oznacza, że kontynuowanie jazdy nie jest możliwe. Zatem co zrobić, kiedy na desce rozdzielczej zaświeci dioda oznaczająca niesprawności akumulatora? Wyjaśniamy.

Co oznacza czerwona kontrolka akumulatora?


Czym jest akumulator?Akumulator to tak naprawdę duża bateria, która ładuje wszystkie elementy elektryczne i elektroniczne w pojeździe. Bez akumulatora nie świecą światła, nie działa radio, często wyłącza się również wspomaganie kierownicy oraz inne systemy zwiększające bezpieczeństwo w czasie jazdy. Jednak bateria również musi posiadać odpowiednią energię, aby móc ją przekazać do innych układów. Uzyskuje ją dzięki alternatorowi, ładującemu akumulator w czasie jazdy. Energia z alternatora jest przekazywana do akumulatora z użyciem paska klinowego. Zatem kiedy zaświeci się czerwona kontrolka akumulatora, może to oznaczać awarię:

  • alternatora,
  • paska klinowego,
  • akumulatora


Sprawdzenie stanu akumulatoraKiedy zaświeci się czerwona kontrolka akumulatora, bardzo możliwe, że bateria jest do wymiany. W takiej sytuacji należy jak najszybciej kupić nowy akumulator, na przykład w sklepie Ucando - https://www.ucando.pl/k/akumulatory/U1301. Sklep ten oferuje duży wybór akumulatorów na każdą kieszeń. Jednak przed przeprowadzeniem wymiany warto najpierw sprawdzić, w jakim stanie jest akumulator. Jak to zrobić? W tym celu po zdjęciu klem, do których podłączona jest bateria, należy odkręcić zawory. Umożliwi to sprawdzenie, czy poziom elektrolitu jest właściwy. Jeśli tak, prawdopodobnie akumulator jest sprawny. Natomiast w przypadku, gdy elektrolitu jest zbyt mało, konieczne jest doładowanie akumulatora lub jego wymiana.

Awaria alternatora lub paskaJak już wspomnieliśmy, czerwona kontrolka akumulatora wcale nie musi oznaczać awarii baterii. Do jej świecenia oraz niesprawności elektryki i elektroniki w pojeździe może doprowadzić uszkodzenie paska klinowego lub alternatora. Jeżeli ilość elektrolitu w baterii jest dostateczna, należy sprawdzić stan paska. Jego uszkodzenie tak naprawdę trudno przegapić. Po otwarciu klapy od razu powinien rzucić się w oczy zerwany lub poszarpany pasek, który po prostu nie przekazuje energii do akumulatora. Jeżeli jednak akumulator jest sprawny, a pasek cały, problem może tkwić w alternatorze. Jest to element, który trudno sprawdzić samodzielnie. Lepiej udać się w tym celu do mechanika.

Czerwona kontrolka akumulatora może oznaczać 1 z 3 wymienionych rzeczy. Niestety, jeśli uszkodzeniu uległ pasek klinowy, mogło dojść do dodatkowych zniszczeń. Zdarza się tak, że zerwany pasek uderzając o pozostałe podzespoły, znajdujące się pod maską, doprowadza do ich uszkodzenia. Dlatego kiedy tylko zapali się czerwona kontrolka, należy jak najszybciej się zatrzymać. W przypadku, gdy któreś elementy będzie trzeba wymienić, warto szukać ich w zaufanych sklepach, takich jak wspomniane wcześniej Ucando.pl. Jest to sprzedawca sprawdzony i polecany przez wielu kierowców i mechaników.