Informacje

  • 23 lutego 2022
  • wyświetleń: 847

Sprzedaż samochodu. O czym powinny pamiętać obie strony?

Materiał partnera:

Przy sprzedaży samochodu może czekać na nas wiele problemów. Chodzi tu zarówno o trudności ze znalezieniem osoby, która kupiłaby samochód w interesującej nas cenie, jak i różnego rodzaju formalności oraz związane z nimi ewentualne kary. Jeśli sprzedajesz samochód i zastanawiasz się, jak przejść przez całą procedurę możliwie szybko i łatwo, koniecznie poznaj najważniejsze zasady. To, o czym koniecznie należy pamiętać przygotowując się i przeprowadzając transakcję, wyjaśniamy w nowym artykule.

Źródło: pexels.com


Sprzedaż samochodu - jak znaleźć nowego właściciela pojazdu? ABC sprzedającego auto - jak przygotować je do sprzedaży i napisać ogłoszenie?



Największe szanse na szybkie zbycie pojazdu daje dotarcie ze swoją ofertą w różne miejsca. Oczywiście warto wydrukować ogłoszenie i nakleić je na szybę pojazdu, ale najważniejszy aspekt to z całą pewnością anonse publikowane w internecie. Kluczowa zasada mówi, że w im większej ilości miejsc się one znajdą, tym więcej osób się natknie - a wśród nich będą potencjalni kupujący. Oczywiście dotarcie z ofertą to jedno, a zachęcenie kupców do kontaktu z nami - drugie. By to osiągnąć, oferta powinna zawierać sporo wysokiej jakości zdjęć ukazujących faktyczny stan techniczny pojazdu. Opis powinien zaś być rzeczowy i uzasadniać, czemu zdecydowaliśmy o takiej, a nie innej wartości pojazdu.

Najważniejsze informacje na temat czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży samochodu. Jak wygląda procedura sprzedaży samochodu?



Kiedy już uda nam znaleźć kupca, powinniśmy dołożyć wszelkich starań ku temu, by cała transakcja odbyła się zgodnie z prawem i bezpiecznie dla obu stron. Jej niezbędne elementy to:
  • spisanie i podpisanie umowy kupna sprzedaży (wzory umów na https://autoumowa.pl/)
  • prawidłowe rozliczenie z urzędem skarbowym (kupujący płaci podatek od czynności cywilno-prawnych i akcyzę, a sprzedający - podatek dochodowy);
  • zgłoszenie transakcji do wydziału komunikacji (w przypadku kupującego - zarejestrowanie samochodu);
  • zgłoszenie do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu do firmy ubezpieczeniowej, urzędu skarbowego i w wydziale komunikacji. Ile podatku zapłaci sprzedawca samochodu?



Jak już wspomnieliśmy, obie strony transakcji kupna sprzedaży samochodu zobowiązane są do opłacenia podatków. Kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (w stawce 1 proc. rynkowej wartości samochodu) oraz akcyzę (obliczaną na podstawie pojemności silnika). Sprzedający ma natomiast obowiązek odprowadzić podatek dochodowy. Jego wysokość, w zależności od skali podatkowej, wynosi 17 lub 32 proc.

Umowa kupna sprzedaży samochodu. Jak należy sporządzić umowę przy sprzedaży auta, by chroniła nabywcę pojazdu i kupującego?



Kolejna ważna kwestia to to, jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży pojazdu. Zawarte w niej dane należy podzielić na następujące grupy:
  • dane pojazdu (marka, model, rocznik, numer nadwozia);
  • dane stron umowy (imiona, nazwiska, adres zamieszkania, numery PESEL i inne dane osobowe);
  • dane transakcji (wartość pojazdu, data i miejsce zawarcia).


Ubezpieczenie OC, rejestracja i podatki. Jakie są obowiązki po sprzedaży auta dla nowego posiadacza samochodu?



Nabywca auta musi ponadto zdecydować, czy przejmuje dotychczasową polisę, czy też zawiera nową umowę OC. W drugim ubezpieczyciel przeliczy składkę ponownie. Przy rekalkulacji składki TU pod uwagę weźmie jego wiek, doświadczenie za kółkiem i sytuację życiową. Jeśli samochód nie jest ubezpieczony, należy podjąć kroki opisane na https://autoumowa.pl/brak-oc-a-sprzedaz-samochodu/.Cała procedura kończy się na rejestracji pojazdu, która jest możliwa po opłaceniu podatku w urzędzie skarbowym.