bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Reklama

Informacje

  • 18 marca 2022
  • wyświetleń: 4294

Trwa przebudowa ul. Łowieckiej. Wykonawca mówi o zagrożeniach

W siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej odbyła się rada budowy ulicy Łowieckiej. Uczestniczyli w niej zaangażowani w inwestycję przedstawiciele wykonawcy, projektanci, pracownicy MZD oraz odpowiedzialny za miejskie drogownictwo zastępca prezydenta miasta Przemysław Kamiński.

Reklama

Przebudowa ulicy Łowieckiej - 03.2022 · fot. MZD Bielsko-Biała


Z przedstawionego raportu wynika, że prace postępują zgodnie z założeniami, jednak brak możliwości połączenia z gotowym już zbiornikiem retencyjnym, uniemożliwia odprowadzanie wód opadowych. Powoduje to napełnianie się istniejących wykopów wodą i konieczność jej mechanicznego odpompowywania. Dopiero połączenie poszczególnych odcinków rozbudowywanej Łowieckiej umożliwi działanie nowego kanału deszczowego odprowadzającego wodę do odległego o kilkaset metrów zbiornika retencyjnego.

- To jednak sytuacja przejściowa i planowana. Związana jest z poważną przebudową istniejącego gazociągu wysokiego ciśnienia, która rozpocznie się już w najbliższym czasie. Chodzi o ponad 400-metrowy odcinek istniejącego gazociągu wysokoprężnego, a prace może wykonywać jedna z niewielu w Polsce wyspecjalizowanych firm. Zadanie komplikuje fakt, że fragmenty przebudowanego rurociągu składają się z wielu indywidualnie wykonywanych kształtek i zaworów. Prace przełączeniowe wymagają w ich trakcie utrzymania stałego ciśnienia gazu w przewodzie o średnicy 300 mm - informuje MZD Bielsko-Biała.

- Nic tak jednak nie spędza snu z powiek wykonawcy, jak zagrożenia zewnętrzne związane z odpływem części ukraińskich pracowników wyrażających chęć walki o swój kraj oraz inflacja i niepewność na rynku materiałów budowlanych. Z tymi trudnościami prawdopodobnie przyjdzie się jeszcze zmierzyć - dodaje Miejski Zarząd Dróg.

Na długości dwóch trzecich całego rozbudowywanego odcinka wykonano już stabilizację podłoża. Dzięki temu, jak określił wykonawca „roboty wychodzą z ziemi”. Widać już zatem plac, w którego obrębie rozpoczęło się formowanie nowego ronda łączącego ulice Łowiecką, Jeżynową Zwardońską i Antyczną. W tym też rejonie rozpoczęły się także prace brukarskie. Pojawiły się więc pierwsze krawężniki i zarys nowych ciągów komunikacyjnych.

W trakcie spotkania wykonawca zapewnił, że dwujezdniowa ulica będzie wykonywana etapami, tak aby zapewnić mieszkańcom i kierującym się w stronę zapory turystom możliwość pokonywania ulicy w możliwie komfortowy sposób. Wprowadzony zaś z początkiem tego roku objazd ulicami Jeżynową i Skarpową będzie obowiązywał do zakończenia inwestycji, czyli do końca sierpnia bieżącego roku.

- W efekcie zmodernizowana ul. Łowiecka zamieni się w przyjazny wszystkim użytkownikom ruchu ciąg składający się z asfaltowej jezdni, ścieżki rowerowej oraz lewostronnego chodnika odseparowanego od ścieżki rowerowej pasem zieleni. Na razie jednak prace wciąż mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie okolicznym mieszkańcom Wykonawcy inwestycji są bardzo wdzięczni wszystkim mieszkańcom i użytkownikom tej drogi za wyrozumiałość i cierpliwość a za nieprzewidziane czasami dodatkowe utrudnienia z góry przepraszają. Zapewniają jednak, że dołożą wszelkich starań, aby ograniczenia te na bieżąco minimalizować - podsumowuje MZD.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.