bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

  • 27 marca 2022
  • wyświetleń: 939

Rezygnacja z polisy OC - jak skutecznie i szybko to zrobić?

Materiał partnera:

Wypowiedzenie umowy OC nie jest szczególnie skomplikowane, natomiast wielu kierowców z jakiegoś powodu decyduje się na kontynuowanie ubezpieczenia nawet na średnio korzystnych warunkach. Nie wszyscy wiedzą bowiem, jak przygotować wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, kiedy taką umowę można rozwiązać i na jakich zasadach. Śpieszymy więc z pomocą.

Źródło: pexels.com


Kiedy warto złożyć wypowiedzenie polisy OC?Z umowy OC zawartej między tobą a ubezpieczycielem zawsze możesz zrezygnować. Aby jednak skutecznie wypowiedzieć umowę OC zawartą zgodnie z prawem, musisz zastosować się do kilku ograniczeń i wymagań, o których mowa poniżej. Najpierw jednak pytanie, co miałoby dać ci wypowiedzenie umowy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które pozwala na zawarcie nowej umowy, często na znacznie korzystniejszych warunkach. Oczywiście najłatwiej załatwić to w momencie upływu terminu obowiązywania ubezpieczenia. Jeśli jednak przegapiłeś ten moment, a ubezpieczenie się odnowiło automatycznie albo kupiłeś samochód i nie chcesz korzystać z OC zbywcy, tylko z własnego, potrzebne jest wypowiedzenie umowy OC. Takie wypowiedzenie OC otwiera drogę do zawarcia kolejnej umowy na korzystniejszych albo po prostu innych warunkach. Jak przygotować taki dokument, który pozwoli skutecznie wypowiedzieć polisę?

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie OC?W internecie znajdziesz wzór wypowiedzenia umowy OC, natomiast warto zdawać sobie sprawę z tego, co w takim wypowiedzeniu powinno się znaleźć:
  • dane osobowe właściciela pojazdu
  • dane kontaktowe do aktualnego właściciela pojazdu, w tym często jego adres, kontakt telefoniczny oraz e-mail
  • pełną nazwę ubezpieczyciela wraz z adresem siedziby
  • numer polisy, którą chcemy wypowiedzieć (bardzo ważne, jeśli doszło do automatycznego przedłużenia, upewnij się, czy numer pozostał ten sam)
  • podstawę prawną, w tym przypadku ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych
  • podpis właściciela polisy, własnoręczny.


Wypowiedzenie tego typu możesz przygotować samodzielnie lub też skorzystać z gotowego wzoru. Wypowiedzenie polisy OC z wykorzystaniem gotowego dokumentu daje nieco większą pewność, że wszystkie wymogi formalne zostały przez ciebie spełnione. Co ważne, taki szablon pozwoli ci także zaoszczędzić czas.

Pamiętaj, że w przypadku wypowiedzenia OC liczy się dostarczenie wniosku w odpowiednim terminie. Liczyć się będzie albo data nadania listu za pośrednictwem poczty albo data dostarczenia wypowiedzenia do siedziby ubezpieczyciela przez firmę kurierską. W przypadku faksu lub e-maila liczy się oczywiście dzień wysyłki.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy OC?Wypowiedzenie umowy OC zawartej między tobą a ubezpieczycielem możesz złożyć właściwie w każdej chwili, natomiast nie później niż na 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. W innym przypadku umowa automatycznie się przedłuży. Oczywiście wypowiedzenie OC takiej umowy też jest jak najbardziej możliwe, natomiast wskazana w wypowiedzeniu musi być już ta nowa umowa ubezpieczenia. Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę OC zbywcy samochodu, który właśnie kupiłeś, także możesz to zrobić w dowolnym momencie.

Pamiętaj, że oprócz prawidłowo przygotowanego pisma dotyczącego wypowiedzenia umowy musisz jeszcze zadbać o jego odpowiednie złożenie. Po pierwsze koniecznie musisz go podpisać. Po drugie, złożyć przez osobiste dostarczenie do dowolnej placówki ubezpieczyciela, wysyłkę pocztą (listem polecony i z potwierdzeniem dostarczenia wypowiedzenia OC) lub też faksem lub e-mailem (tutaj wysyłka obejmuje skan dokumentu z twoim podpisem).