Informacje

  • 31 marca 2022
  • wyświetleń: 543

Najem długoterminowy metodą na Nowy Ład?

Materiał partnera:

Nawet co czwarty przedsiębiorca sięga po wynajem długoterminowy jako formę finansowania swojej firmowej floty — wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Najem, choć kojarzony głównie z autem na abonament, przy założeniu długoterminowym ma więcej wspólnego z leasingiem niż wypożyczaniem samochodu na minuty. Co zatem sprawia, że wynajem długoterminowy zyskuje coraz większą popularność często kosztem wspomnianego leasingu lub kredytu?

Najem długoterminowy metodą na Nowy Ład?


Na czym polega wynajem długoterminowy?



Różnic w stosunku do leasingu jest kilka jednak tą najistotniejszą w ostatnim czasie stanowi brak konieczności wykupu samochodu po zakończeniu umowy i możliwość zwrotu, a następnie możliwość wynajęcia nowego auta — ale po kolei.

Umowa najmu długoterminowego zawierana jest zazwyczaj na okres 24, 36, 48 lub 60 miesięcy. Wynajem długoterminowy skierowany jest do przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Dużym plusem szczególnie dla mniejszych firm jest możliwość skorzystania z najmu bez konieczności wnoszenia wpłaty własnej. Opłacanie firmowego samochodu czy samochodów w tym wypadku jest również dużo bardziej przejrzyste i uniezależnione od wszelkich wahań stóp procentowych oraz innych czynników zewnętrznych. Rata najmu przez cały okres obowiązywania umowy jest stała, ponadto może obejmować więcej niż jedynie opłatę za samochód. W pakiecie mogą się również znaleźć: ubezpieczenie, autoryzowany serwis, assisstance, a nawet wymiana i przechowywanie opon. Jednak na ostatni wzrost popularności wynajmu długoterminowego kosztem leasingu ma wpływ jeszcze jeden czynnik — „Nowy Ład”.

Wynajem długoterminowy a „Nowy ład”



W najnowszych — jak dotąd — przepisach zostały zawarte pewne zastrzeżenia dotyczące wykupu pojazdów poleasingowych. Do tej pory powszechne była prywatna sprzedaż pojazdu po zakończeniu umowy leasingu. Każdy użytkownik mógł po upływie 6 miesięcy sprzedać taki samochód bez ponoszenia dodatkowych kosztów. „Nowy Ład” pozostawił co prawda możliwość nieopodatkowanej sprzedaży, wydłużył jednak okres podatkowy z 6 miesięcy na 6 lat. W efekcie rozwiązanie to skutecznie blokuje jeden z największych plusów leasingu w postaci korzystnej sprzedaży samochodu poleasingowego.

W takiej sytuacji niejako w uprzywilejowanej sytuacji znalazł się wynajem długoterminowy, przy którym Klienci w większości nie decydują się na wykup samochodu po zakończeniu umowy, a na jego zwrot. Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej dodatkowe korzyści, leasing w większości przypadków okazuję się mniej korzystny finansowo od najmu. Można więc stwierdzić, że dopóki nie zajdą kolejne zmiany w systemie podatkowym, wynajem długoterminowy w ciągu kilku lat może skutecznie wyprzeć leasing z rynku.