![[FOTO] Śmiertelny wypadek na torach. Pociąg potrącił pieszego](https://img.bielskiedrogi.pl/ib/205d1514f2f62072d4b0ec7fb8260439/12/2025/04/zdjecie_whatsapp_2025_04_18_o_10_13_10_1fa20132_9247.jpg)
Informacje
- 25 kwietnia 2022
- wyświetleń: 527
Na czym polega resurs urządzeń transportu bliskiego?
Materiał partnera:
Bez urządzeń transportu bliskiego nie sposób wyobrazić sobie optymalnie działający magazyn, halę produkcyjną, czy też plac budowlany. Większość procesów produkcyjnych jest nierozerwalnie związana z przemieszczaniem materiałów lub towarów. Termin „transport bliski” obejmuje przede wszystkim zadania, których celem jest podnoszenie i przemieszczanie ładunków na w istocie nieznaczne odległości w obrębie budynków lub zakładów przemysłowych. Tak więc to technologie działające na ograniczonym obszarze. Najlepszy przykład w tej materii stanowią dobrze wszystkim znane wózki widłowe, ale co ciekawe: także żurawie. To ważne urządzenia w dzisiejszym świecie. Warto więc dowiedzieć się, czym jest resurs urządzeń transportu bliskiego.

Czym jest transport bliski i jakie urządzenia zaliczają się do niego?
Transport wewnątrzzakładowy jest niezwykle ważny; obejmuje on przemieszczanie przeróżnych materiałów i surowców między strefami produkcyjnymi, stanowiskami pracy, a także pomiędzy halami zakładu. Mają naprawdę szerokie zastosowanie. Zaliczyć do nich można wózki widłowe, dźwigi budowlane, żurawie, suwnice, podesty ruchowe i wiele innych maszyn. Dzięki dźwigom możemy sprawnie przemieszczać nie tylko towary, ale także ludzi (dźwigi osobowe). Wykonują one arcyważne zadania, które trudno sobie wyobrazić bez tych urządzeń. Suwnice to dźwignice przemieszczające się po torach. Mogą transportować towar pionowo lub poziomo. Dzięki podestom ruchomym pracownicy mogą sprawnie podnosić zarówno ładunki, jak i osoby. To ułatwia montaż i poruszanie się po placu budowy.
Czym jest resurs UTB i kiedy należy go wykonać?
Resurs to, najkrócej mówiąc, określony czas eksploatacji urządzenia transportu bliskiego. Za tym terminem kryje się więc maksymalny termin pracy maszyny, po którym należy poddać ją do oceny i identyfikacji jej stanu technicznego. To więc albo cykle pracy, albo liczba godzin. Jak wiadomo, UTB to nadzwyczajnie ważne elementy w wielu miejscach pracy. Łatwo sobie wyobrazić, jakie zagrożenia mogą płynąć z drobnych awarii w tak ciężkich i ogromnych konstrukcjach, jak suwnice czy dźwigi. Ale także awarie w mniejszych sprzętach potrafią bardzo dużo namieszać. Bezpieczeństwo w miejscu pracy to sprawa najwyższej wagi, a zdrowie operatora i stosowanie się do zasad BHP stanowią fundamentalną kwestię. Tak więc resurs trzeba obliczać. W końcu urządzania mogą być w różny sposób eksploatowane - w zależności od długości pracy, obciążenia, stanu technicznego i specyfikacji. Resurs trzeba obliczyć profesjonalnie, konieczna jest wiedza prawna i znajomość norm. Dlatego też większość osób sięga po pomoc specjalistów. Jeśli szukasz takich, to koniecznie sprawdź fachowców z firmy HAK. Ofertę tego przedsiębiorstwa znajdziesz pod linkiem: www.hak.com.pl/hak/. To jeden z liderów na rynku, dzięki czemu możesz mieć pewność, że usługa zostanie wykonana należycie i w atrakcyjnej cenie.