bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 28 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2042

Są cięcia budżetowe. Miasto ogranicza koszenie poboczy dróg

W obecnej sytuacji, jaka panuje w kraju i na świecie, a także w związku ze skutkami ustępującej pandemii, rosnącej inflacji oraz drastycznie zmniejszającymi się dochodami Bielska-Białej, cięcia w budżecie dotknęły również bieżące utrzymanie dróg. Konsekwencją tego jest także znaczące okrojenie zakresu robót związanych z utrzymaniem zieleni.

Trawa
Ukwiecony trawnik w rejonie ul. Sempołowskiej · fot. MZD Bielsko-Biała


- Wprowadzone ograniczenia powodują, że ilość zabiegów pielęgnacyjnych musi zostać dostosowana do wysokości posiadanych przez samorząd środków finansowych - informuje MZD w Bielsku-Białej. Na zmiany w planowanych działaniach olbrzymi wpływ mają także dwa zasadnicze czynniki. Pierwszym jest skokowy wzrost kosztów paliwa, a koszenie mechaniczne opiera się na użyciu niemal wyłącznie urządzeń spalinowych. Po wtóre, obowiązujący obecnie „rynek pracownika” i wiążący się z tym problem z zatrudnieniem, powoduje także spory wzrost kosztów firm, działających na zlecenie MZD.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że koszenie traw, które wyrosły ponad miarę, także jest trudniejsze, trwa dłużej i generuje wyższe koszty, niż podkaszanie jej o kilka centymetrów. Efekt jest taki, że bielscy drogowcy wzorem innych miast ograniczają w tym roku częstotliwość prowadzenia tych zabiegów. Posiadane obecnie przez MZD środki umożliwią wykonanie w centralnej części miasta i na jego głównych ciągach komunikacyjnych (takich jak: ul. Warszawska, Partyzantów, Bystrzańska, Al. Armii Krajowej, Al. Gen. Andersa, Lwowska, Niepodległości) tylko dwóch koszeń. Odbędą się w maju i czerwcu. Na drogach powiatowych prowadzących do miasta (takich jak ulice Katowicka, Grażyńskiego, Bestwińska, Komorowicka, Janowicka, Wyzwolenia, Witosa, Czerwona, Kwiatkowskiego, Krańcowa, Krakowska, Polna, Lipnicka, Żywiecka, Jaworzańska, Międzyrzecka, Sobieskiego, Nad Potokiem itp.) zaplanowano tylko jedno koszenie w maju.

Trawa
Zielone pobocze przy ul. Krakowskiej · fot. MZD Bielsko-Biała


Dodatkowo jedno koszenie poboczy w czerwcu obejmie część dróg gminnych, na których odbywa się wzmożony ruch, posiadających znamiona ulic przelotowych i zbiorczych (np. ul. Zapłocie Duże, Zapłocie Małe, Antyczna, Skarpowa, Jeżynowa, Kusia, Krańcowa, Wróblowicka, Barkowska, Bystra, 13 Zakrętów, Zagrody, Architektów itp.) Brak odpowiednich środków, oprócz ograniczenia ilości koszeń, wymusił również ograniczenia w powierzchni utrzymywanych ulic, obejmujących m.in. skarpy, szerokie pobocza do ogrodzeń posesji, część polan i skwerów (np. w rejonie ronda Hulanka, czy ul. Stawowej, Wyzwolenia, Łagodnej, Bukietowej, Al. Gen. Andersa, Starzyńskiego, Katowickiej, Bestwińskiej, Sobieskiego, Karpackiej itp.).

Niestety część ulic utrzymywanych od lat i koszonych kilkakrotnie w ciągu roku, została całkowicie usunięta z harmonogramu prowadzenia tych zabiegów. Dotyczy to ulic Zielonej, Starzyńskiego, 1 Dywizji Pancernej, Relaksowej, Przy Torach, Zagajnik, Dębowiec, Siemiradzkiego, Niwnej, Leszczyńskiej, Morelowej).

Trawa
Zielony trawnik obok chodnika przyległego do ul. Krakowskiej · fot. MZD Bielsko-Biała

sid / bielskiedrogi.pl

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.