bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 27 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 509

Botoks nie tylko na zmarszczki - zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Materiał partnera:

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Nic dziwnego, pozwalają bowiem w krótkim czasie pozbyć się widocznych skutków starzenia się skóry. Ale botoks to znacznie więcej niż tylko wygładzanie zmarszczek na czole i „kurzych łapek”. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest w medycynie estetycznej do niwelowania wielu innych dolegliwości, m.in. bruksizmu (zgrzytania zębami) i nadpotliwości. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

Whitpress


Toksyna botulinowa w medycynie estetycznejBotoks (toksyna botulinowa) to substancja wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum, która w medycynie estetycznej wykorzystywana jest w bardzo małych dawkach w celu wygładzania zmarszczek i leczenia niektórych schorzeń. Chociaż w naturze (w wysokich dawkach) substancja ta jest niezwykle niebezpieczna, jej profesjonalne zastosowanie przez lekarza medycyny estetycznej jest całkowicie bezpieczne i nie stwarza ryzyka skutków ubocznych.

Kosmetyczne i medyczne działanie botoksu opiera się na wywoływaniu przejściowego paraliżu mięśni i nerwów. Zastrzyki z botoksu zapobiegają uwalnianiu acetylocholiny, która hamuje kurczenie się komórek mięśniowych. W ten sposób toksyna pomaga mięśniom rozluźnić się. Efektem jest m.in. zahamowanie kurczenia się mięśni twarzy odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych.

Rezultat terapii jest widoczny już po kilku dniach i utrzymuje się do pół roku, a w niektórych przypadkach nawet dłużej - wszystko zależy m.in. od problemu i indywidualnych predyspozycji. Każdy następny zabieg dodatkowo wydłuża czas utrzymywania się efektów. Zabiegi można powtarzać co 6-7 miesięcy, ale nie częściej niż raz na kwartał.

Przeciwzmarszczkowe działanie botoksuBotoks na zmarszczki to najbardziej popularne zastosowanie tej substancji. Z zabiegu skorzystamy w wielu klinikach medycyny estetycznej w całej Polsce. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym i bezpiecznym przebiegu zabiegu, skorzystaj z botoksu na twarz w warszawskiej Klinice Miracki, gdzie procedura ta wykonywana jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Profesjonalnie wykonany zabieg to gwarancja naturalnych i satysfakcjonujących efektów.

Zastrzyki botoksem wykonuje się najczęściej na takich obszarach twarzy, jak:
  • zmarszczki między brwiami, zwane lwią zmarszczką,
  • zmarszczki poziome czoła,
  • zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki,
  • zmarszczki w kącikach ust.


Mniej oczywiste zastosowania toksyny botulinowejBotoks na nadpotliwość

Osoby z hiperhydrozą (nadpotliwością) pocą się nadmiernie nawet w chłodne dni i przy minimalnym wysiłku fizycznym. Dolegliwość ta jest wyjątkowo uciążliwa i dla wielu osób bardzo wstydliwa, powodująca wycofanie z życia społecznego. W przypadku tej przypadłości zwykłe antyperspiranty nie są skuteczne. Na ratunek mogą przyjść zastrzyki z botoksu. Substancję tę wstrzykuje się w miejsca występowania nadmiernej potliwości, czyli najczęściej pod pachami, w dłonie, stopy, a także w skórę twarzy.

Przed zabiegiem lekarz wraz z pacjentem określają obszar, na którym występuje nadpotliwość. Następnie specjalista medycyny estetycznej przy pomocy cieniutkiej igły dokonuje iniekcji precyzyjnie odmierzonej dawki preparatu we właściwe obszary. Nadmierne pocenie zatrzymane zostaje praktycznie natychmiast po pierwszym zabiegu.

Zgrzytanie zębamiBotoks jest również stosowany w celu łagodzenia objawów bruksizmu (nadmierne, nocne zgrzytanie zębami) i zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Schorzenia te mogą objawiać się bólem twarzy i szczęki, a także nawracającymi bólami głowy. Bruksizm prowadzi do rozchwiania zębów, ich ścierania, pękania szkliwa, zaburzeń prawidłowego zgryzu. W następstwie bruksizmu może dochodzić do stanów zapalnych jamy ustnej, a nawet zwyrodnień w stawach skroniowo-żuchwowych, przewlekłych bólów głowy czy nawet migren.

Zabiegi botoksem działają jak środek rozluźniający mięśnie. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana do niektórych mięśni w okolicy twarzy i szyi, co może pomóc zmniejszyć intensywność skurczów mięśni, które przyczyniają się do zgrzytania zębami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej, zachęcamy do konsultacji ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.