bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 13 maja 2022
  • wyświetleń: 1351

W mieście nie powstanie śródmiejska strefa płatnego parkowania

Brak miejsc parkingowych w centrum miasta to odwieczna zmora mieszkających tam osób. Zwłaszcza w weekendy, kiedy inni mieszkańcy Bielska-Białej przybywają do centrum choćby na koncerty czy spektakle teatralne. Rozwiązaniem byłoby powstanie śródmiejskiej strefy płatnego parkowania, ale tej opcji pod uwagę władze miasta nie biorą.

Zbliżają się zmiany w strefie płatnego parkowania
W mieście nie powstanie śródmiejska strefa płatnego parkowania · fot. UM Bielsko-Biała


W sprawie rozwiązania problemów z parkowaniem w strefach płatnego parkowania mieszkańców ulic Kołłątaja, Wilsona, Grota Roweckiego i Bohaterów Warszawy w Bielsku-Białej interweniował bielski radny Edward Kołek. Do właśnie do niego zwrócili się mieszkańcy wspominanych ulic

- Otóż mieszkając w kamienicach czy blokach usytuowanych przy wymienionych wyżej ulicach, mają ogromny problem z zaparkowaniem swoich pojazdów w miarę bliskiej odległości od swego mieszkania. Nawet w obrębie trzech ulic, na których mają prawo szukać miejsca parkingowego. Jest to szczególnie uciążliwe dla matek z dziećmi odwożącymi pociechy do przedszkola czy szkoły i dla kobiet robiących codzienne, konieczne zakupy, które trzeba z samochodu przenieść do domu - opisuje radny.

Jak dodaje, największe trudności ze znalezieniem jakiegokolwiek miejsca do parkowania pojawiają się w sobotnie i niedzielne popołudnia czy wieczory, gdy w nieodległych bielskich instytucjach kulturalnych - w Teatrze Polskim czy w Cavatinie - odbywają się przedstawienia teatralne czy koncerty. - Wtedy zjeżdżają się do ścisłego centrum miasta miłośnicy sztuki teatralnej czy wielbiciele muzyki i parkują na tych właśnie ulicach, a co za tym idzie znalezienie miejsca przez mieszkańca tego rejonu graniczy z cudem - zwraca uwagę Kołek.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński przypomniał, że zarówno rozszerzenie obszaru strefy płatnego parkowania o wymienione ulice jak i umożliwienie posiadaczom abonamentu mieszkańca postoju na trzech zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania ulicach jest realizacją postulatów mieszkańców, którzy wnioskowali o to od dłuższego czasu.

- Dotychczasowe opinie mieszkańców potwierdzają, że przyjęte rozwiązanie wzbudziło rotację na miejscach parkingowych na tym obszarze przyczyniając się jednocześnie do zwolnienia zajętych wcześniej miejsc postojowych. Gmina Bielsko-Biała nie ma natomiast możliwości zapewnienia każdemu mieszkańcowi możliwości pozostawienia pojazdów w bezpośredniej odległości od miejsca zamieszkania celem np. wypakowania i wniesienia do domów zakupów. Chcę zaznaczyć, iż miejsca postojowe wyznaczone na wymienionych ulicach zlokalizowane są na drodze zaliczanej do kategorii dróg publicznych. Stanowi ona tym samym dobro wspólne, którego cechą podstawową jest powszechna dostępność - podkreślił wiceprezydent.

Z kolei jeśli chodzi o trudności ze znalezieniem wolnych miejsc postojowych w soboty i niedziele, to powszechnie stosowanym i sprawdzonym sposobem ograniczenia dostępności danego obszaru miasta dla pojazdów samochodowych jest wprowadzenie obowiązku wniesienia opłaty za parkowanie.

- Niemniej jednak obowiązujące na podstawie ustawy regulacje prawne uniemożliwiają pobór opłat w strefach płatnego parkowania w innych dniach niż dni robocze. Rozwiązanie takie byłoby możliwe jedynie w przypadku utworzenia śródmiejskiej strefy płatnego parkowania, co wiązałoby się m.in. z objęciem jej obszarem większej części centrum miasta jak i znacznym podwyższeniem opłat za postój, co nie jest w chwili obecnej brane pod uwagę - podkreślił Kamiński.

raz / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.