bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 16 maja 2022
  • wyświetleń: 10365

[WIDEO] 60-tonowa ciężarówka z drewnem. 15 tys. zł kary!

Załadowany drewnem ponad dopuszczalne normy pojazd członowy zatrzymali w Tychach śląscy inspektorzy. Waga pokazała blisko 60 ton rzeczywistej masy całkowitej, oraz wielkie przekroczenia nacisków obydwu podwójnych osi. Przedsiębiorcę przewożącego surowiec drzewny do własnej firmy czeka kara w wysokości 15 tys. zł.Czy to tylko przejaw źle rozumianej oszczędności? Przewieźć za jednym razem jak najwięcej to z pewnością oszczędność, ale niestety odbywająca się kosztem niszczenia nawierzchni dróg, a na dodatek to przejaw nieuczciwej konkurencji wobec tych, którzy przestrzegają przepisów drogowych.

W czwartek, 12 maja w Tychach inspektorzy z Katowic prowadzili działania kontrolne pod kątem weryfikacji rzeczywistej masy pojazdów i nacisków osi. Na jednym z dostępnych przy drodze krajowej nr 1 miejscu do ważenia przygotowali oni zestaw wag i towarzyszące im oprzyrządowanie.

60-tonowa ciężarówka z drewnem wyeliminowana z ruchu - 12.05.2022
60-tonowa ciężarówka z drewnem wyeliminowana z ruchu - 12.05.2022 · fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Kato


Jeden z zatrzymanych pojazdów, wyładowany po brzegi drewnem, już na pierwszy rzut doświadczonego oka inspektorów zdawał się być nadmiernie załadowany. Wstępną ocenę potwierdził pomiar na wagach samochodowych - 58,9 tony całkowitej masy rzeczywistej, wobec dopuszczalnej normy wynoszącej 40 ton, to niemal o połowę za dużo! Nie lepiej było na obydwu osiach podwójnych: nacisk napędowej, przy normie 19 ton, został przekroczony o 4,5 tony, a z kolei dopuszczalny nacisk osi nienapędowej naczepy był przekroczony aż o 8,65 tony!

60-tonowa ciężarówka z drewnem wyeliminowana z ruchu - 12.05.2022
60-tonowa ciężarówka z drewnem wyeliminowana z ruchu - 12.05.2022 · fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Kato


Taka konfiguracja przekroczeń, zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, jest zagrożona karą aż 15 tys. zł i właśnie w sprawie nałożenia takiej kary inspektorzy będą prowadzić postępowanie. Kierowca, który w imieniu swojego pracodawcy nadzorował załadunek i później prowadził przeciążony pojazd, został ukarany mandatem w kwocie 500 zł.

Inspektorzy dopuścili pojazd do dalszej jazdy pod warunkiem rozładowania nadmiernej ilości drewna na inny pojazd tak, aby parametry pojazdu mieściły się w dopuszczalnych wielkościach. Przedsiębiorca zdołał dość szybko zorganizować dodatkowy pojazd i przeładunek więc uniknął dłuższego postoju. Wysokiej kary jednak nie uniknie.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.