bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 12 czerwca 2022
  • wyświetleń: 1849

Gdy idziemy na zakupy, zwierzaków w aucie nie zostawiamy!

Wiosenno-letni czas to słoneczna pogoda i wysoka temperatura. Często zapominamy, jak niebezpieczne jest zostawianie zwierząt domowych w aucie. Policja przypomina, że samochód nagrzewa się bardzo szybko i stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszych pupili!

pies w samochodzie, pies w aucie
Samochód nagrzewa się bardzo szybko i stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszych pupili · fot. pixabay.com


W ramach kampanii "Naturalnie, że chronimy" w trosce o czworonożnych pupili, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z partnerami opracowali plakat profilaktyczny, który ma zwrócić uwagę na to, że wnętrze samochodu jest śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt i nie należy ich w nich zamykać nawet na chwilę.

Plakat przedstawiający chłopca zamkniętego w rozgrzanym aucie podczas pogodnego dnia "Dlaczego mnie zostawiłeś w nagrzanym samochodzie, gdy jest tak gorąco?". W tym samym czasie pies robi zakupy w sklepie "Może teraz zrozumiesz, jak niebezpieczne dla mojego zdrowia i życia jest zostawianie mnie w samochodzie w upalne dni!".

Ostatnia część grafiki przedstawia chłopca razem z psem "Ja potrzebowałem lekcji, by zrozumieć. Nie popełniajcie moich błędów! Dbajcie o swoje zwierzaki i nie narażajcie ich na niebezpieczeństwo". Na plakacie widoczne są również logotypy kampanii "Naturalnie, że chronimy" oraz wszystkich partnerów Centrum Rozwoju Lokalnego, Policja, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Dyrekcja Lasów Państwowych, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zbliża się okres letni. Upalne dni są trudne do zniesienia dla ludzi, a co dopiero dla zwierząt. Zamknięte auto nagrzewa się błyskawicznie. Szyby przepuszczające promieniowanie słoneczne, nie tylko to widzialne, ale i podczerwone, które odpowiada za wzrost temperatury są dodatkowym izolatorem, przez co ciepło zostaje w aucie. Nawet samochód, który stoi w cieniu, zmienia się bardzo szybko w piekarnik. Już kilka minut przebywania w takich warunkach może doprowadzić do przegrzania organizmu i śmierci, bez względu na to, czy w aucie znajduje się pies, kot, dorosły człowiek, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje pozostawienie uchylonego okna - chłodzi ono wnętrze samochodu tylko w niewielkim stopniu. Wydawać by się mogło, że nic złego się nie stanie, jeśli zostawimy psa tylko na chwilkę, by zrobić szybkie zakupy, czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego! W zamkniętym aucie temperatura rośnie błyskawicznie.

Nie doprowadzajmy do takich sytuacji. Przez brak naszej rozwagi może dojść do tragedii.

Reagujmy! Widząc pozostawione w rozgrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę natychmiast skontaktujmy się ze służbami ratunkowymi, wybierając numer alarmowy 112. Pamiętajmy też, że w przypadku, gdy widzimy, że ich życie jest zagrożone, możemy wybić szybę, nie czekając na pomoc służb. Nie będziemy wówczas pociągnięci do odpowiedzialności za zniszczone mienie.

Gdy idziemy na zakupy, zwierzaków w aucie nie zostawiamy!

ar / bielskiedrogi.pl

źródło: policja.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.