bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Informacje

  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 184

Zwroty VAT i akcyzy dla transportu

Materiał partnera:

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wieloma wydatkami. Niektóre z nich możesz mądrze zoptymalizować. Dowiedz się, jak możesz otrzymać zwrot podatku VAT i akcyzę w branży transportowej.

pexels.com


Kto może się ubiegać o zwrot VAT i akcyzy na paliwo?


Jeśli prowadzisz firmę transportową i dokonujesz zakupów za granicą - możesz otrzymać zwrot podatku VAT ze wszystkich krajów UE, Norwegii oraz UK. Zwrot otrzymasz nie tylko za tankowanie, ale ogólnie za koszty związane z utrzymaniem floty pojazdów. Do tego możemy zaliczyć różnego rodzaju naprawy pojazdów, myjnię, opłaty za autostrady, drogi, parkingi, a nawet za opłacenie pobytu w hotelu.


Przy ubieganiu się o zwrot VAT za paliwo musisz zwrócić uwagę na regulacje kraju, od którego chcesz uzyskać zwrot. W niektórych krajach wystarczą faktury, w innych faktury i paragony. Zwróć też uwagę, że w zależności od kraju może się różnić maksymalna wysokość kwoty na paragonie, do której będzie zrealizowany zwrot. Jeśli chcesz uzyskać zwrot podatku, nie możesz posiadać biura, czy też oddziału firmy w kraju, który obligujesz do zwrotu VAT. O taki podatek możesz ubiegać się w trzech okresach, którymi są kwartalny, półroczny i roczny.


Jak dostać zwrot za paliwo?


Jeśli chcesz rozliczyć się za paliwo i dostać zwrot od danego państwa, musisz spełniać wymagania przed złożeniem wniosku. Do takich należy na przykład minimalna kwota, tym samym, jeśli rozliczasz się kwartalnie, to minimalna wartość zwrotu wynosi 400 euro, a przy rozliczaniu rocznym ta kwota jest znacznie mniejsza, bo wynosi tylko 50 euro.


By uzyskać pieniądze ze zwrotu, korzysta się najczęściej z jednego z trzech trybów rozliczania w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa.  


Tryb standardowy. Taki wniosek złożysz zgodnie z możliwym okresem rozliczeniowym. Kiedy dany kraj zatwierdzi wniosek, wtedy zwrot podatku jest przesyłany prosto na Twoje konto (konto klienta). To rozwiązanie jest najchętniej wybierane, bo się opłaca - posiada niską prowizję w związku z przygotowaniem wniosku. Od złożenia wniosku do wypłaty podatku mija od 1-3 miesięcy.


Tryb szybki kwartalny. Jeśli chcesz przyśpieszyć proces, możesz skorzystać z szybkiego okresu kwartalnego. Wtedy zwrot podatku VAT jest wypłacany zaraz po przygotowaniu wniosku i nie trzeba czekać na akceptację wniosku przez dany kraj. Pieniądze mamy już po 48h na koncie np. za zakończony kwartał.


Tryb szybki miesięczny - opiera się na podobnych założeniach, jak powyższy szybki tryb kwartalny (bez wcześniejszej akceptacji kraju, z którego ubiegasz się o zwrot). Jednocześnie tutaj otrzymasz częściowy zwrot VAT za paliwo, kiedy tylko prześlesz dokumenty kosztowe poprzedzające złożenie wniosku.


Zwrot akcyzy - jakie warunki i jakie kraje?


Jeśli posiadasz firmę, która transportuje towary, a Twoja flota składa się z pojazdów powyżej 7,5 t DMC, to możesz się ubiegać o zwrot akcyzy za paliwo. Jest on możliwy w takich krajach jak Słowenia, Hiszpania, Francja, Włochy, Belgia, Węgry i co więcej, możesz się o niego ubiegać nawet do kilku lat wstecz. Pojazdy muszą być zarejestrowane na terenie UE. W niektórych krajach obowiązują dodatkowe warunki, np. w Belgii firma musi być dodatkowo zgłoszona do Urzędu Celnego, a z kolei Hiszpania oprócz zgłoszenia do Urzędu Celnego wymaga także numeru NIF, który będzie dodany do karty paliwowej.


Oprócz wyżej wymienionych wymagań, by ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego, należy mieć kartę paliwową, którą opłaci się zakup paliwa. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, aby podczas wystawiania faktury, widniał na niej numer rejestracyjny tankowanego pojazdu. Bez tego cała procedura zwrotu akcyzowego może być trudniejsza.


Ile zyskasz na zwrocie akcyzy?


Warto się na pewno wgłębić w temat i porównać możliwości dla swojej firmy. W zależności od kraju możesz zaoszczędzić na akcyzie od 5% do nawet 21%. Stawkę tę podbije dodatkowe uzyskanie zwrotu VAT za paliwo, co podniesie zysk z wydanych środków od 17% do 27%.


Czy to się opłaca?


Każdy przedsiębiorca szuka możliwości generowania zysku i minimalizowania strat. Dlatego warto, a nawet trzeba zapoznać się ze zwrotami podatku VAT, zwrotem akcyzowym i zwrotem od paliwa. Ponadto na pewno karta paliwowa ułatwi proces fakturowania i rozliczania się z danymi krajami. Inwestuj mądrze, zyskuj, gdzie to możliwe.