bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Reklama

Informacje

  • 27 lipca 2022
  • wyświetleń: 6136

[WIDEO] Wysoka kara dla kierowcy za omijanie przed przejściem

Wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu przed przejściem dla pieszych to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry często prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków. O tym, jak wysokie obecnie są kary za takie wykroczenia, przekonał się kierowca volkswagena z Bielska-Białej.

Reklama- Przejścia dla pieszych z założenia mają być miejscem bezpiecznym dla niechronionych uczestników ruchu. Niestety nie zawsze tak jest. Każdy skupia się na swoich prawach, zapominając niekiedy o obowiązkach. Zdarzają się niestety także ci, którzy świadomie lekceważą wszelkie normy i przepisy. W przypadku braku zdrowego rozsądku u kierowcy o wypadek nietrudno. W pierwszej połowie tego roku w naszym województwie na przejściach dla pieszych doszło do 147 wypadków, w których zginęło 11 osób a 139 zostało rannych - informują policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców, jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych. Ostrożność po stronie kierowcy powinna być zwielokrotniona, bo w konfrontacji z rozpędzonym autem pieszy stoi na zdecydowanie straconej pozycji. Ponadto, kierujący zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - dodają śląscy stróżę prawa.

Zgodnie z przepisami kierującemu pojazdem zabrania się także wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany, omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Jak zwracają uwagę mundurowi z katowickiej KWP, do łamania tych przepisów dochodzi najczęściej na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. Bardzo często zdarza się, że kierowcy jadąc obok siebie, nie zwracają uwagi na znaki, nie obserwują sytuacji na drodze i wtedy bardzo łatwo o złamanie zakazu wyprzedzania w rejonie przejścia dla pieszych.

O tym, jak wysokie obecnie są kary za takie wykroczenia, przekonał się kierowca volkswagena. W Bielsku - Białej na ul. Cieszyńskiej jego niebezpieczny manewr omijania pojazdów, które zatrzymały się, żeby ustąpić pierwszeństwa mężczyźnie przeprowadzającemu rower zarejestrował inny kierujący i przesłał na skrzynkę Stop Agresji. Prowadzący sprawę policjanci nie mieli problemu z ustaleniem nieodpowiedzialnego kierowcy i ukarali go mandatem w wysokości 1500 złotych i 10 punktami karnymi.

- Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do przepisów, wzajemny szacunek i zachowanie zdrowego rozsądku - podsumują policjanci z KWP Katowice.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: KWP Katowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.