bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 4 sierpnia 2022
  • 5 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 22278

[WIDEO] Policyjny dron w akcji. 1500zł mandatu na krajowej jedynce

Mandat 1500 złotych i 10 punktów karnych za wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych otrzymał wczoraj kierowca, który umieścił swój film w sieci. Bielscy policjanci przy użyciu drona kontrolowali rejon przejścia dla pieszych przy salonie Toyoty na DK-1 w Czechowicach-Dziedzicach. Autor nagrania i ukarany kierowca ma pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie. Czy słusznie?Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi). Przypomnijmy, że manewr wyprzedzania to przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Po noworocznej podwyżce mandatów, taki manewr wykonany bezpośrednio przed przejściem dla pieszych lub na nim, skutkuje mandatem karnym w kwocie 1500zł i 10 punktów karnych. Taryfikator nie przewiduje tzw. widełek za to wykroczenie, więc dyskusje z policjantem nie wchodzą w grę. Mandat niższy nie będzie.

- Wkurzony na maksa jestem, bo kilkanaście lat temu miałem zabrane prawko za punkty. Wtedy lubiłem depnąć po gazie, ale od tych prawie 13 lat jeżdżę bez żadnego punktu i staram się nic nie nawywijać, a za takie coś mi dziś dowalili nie dość, że 1500 mandat, to jeszcze 10 punktów... Porażka. I nie pogadasz z nimi nawet. Żałuję, że nie sprawdziłem nagrania przy nich, bo chciałem zdążyć do pracy - żali się autor nagrania, umieszczonego na kanele Bandyta z kamerką.

Przy okazji tego nagrania pojawia się pytanie, czym jest wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych i kiedy już jesteśmy bezpośrednio przed przejściem, a kiedy jeszcze trochę zostało. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i sporo zależy od interpretacji policjanta ujawniającego wykroczenie.

Marek Dworak, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. bezpieczeństwa, w ostatnim odcinku programu "Jedź Bezpiecznie" (TVP Kraków) wyjaśnia, że bezpośrednio przed przejściem dla pieszych jesteśmy wtedy, gdy minęliśmy znak ostrzegawczy A16 (uwaga przejście dla pieszych). Jeśli owego znaku nie ma (bo nie występuje on wszędzie) powinniśmy zaprzestać wyprzedzania, jeśli widzimy znak D6 (przejście dla pieszych). On znajduje się przed każdym przejściem i wyznacza miejsce, w którym znajdują się pasy.

Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.