bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 19 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 969

Ile za ubezpieczenie auta w Bielsku-Białej? Porównanie cen OC z innymi miastami

Materiał partnera:

Mieszkasz w Bielsku-Białej i zastanawiasz się, ile przyjdzie Ci zapłacić za obowiązkowe dla kierowcy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej? Wykonajmy wyliczenia i sprawdźmy, ile kosztuje polisa w mieście położonym nad rzeką Białą.

pexels.com


Cena OC a miejsce zamieszkania - jaka jest zależność?



Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych stawek, przeanalizujmy pokrótce kwestię obliczania składki ubezpieczeniowej w odniesieniu do miejsca zamieszkania kierowcy. Jest to bowiem jeden z istotnych czynników, które wpływają na cenę OC. W zależności od regionu i miejscowości ta sama osoba może zostać objęta różną składką, uwzględniając w wyliczeniu jeden, określony samochód. Dlaczego w takim razie miejsce zamieszkania jest jednym z czynników branych pod uwagę przy kalkulacji polisy?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z słusznego założenia, że obszar, na którym porusza się kierowca swoim autem, wprost wpływa na ryzyko ubezpieczeniowe. Tzn. podczas gdy w jednych regionach i miejscowościach prawdopodobieństwo stłuczki, kolizji czy wypadku jest wysokie, co odbija się na droższym OC, w innych znajduje się na znacznie niższym poziomie, dzięki czemu mieszkańcy płacą mniej za obowiązkową polisę. Jak pod tym względem prezentuje się Bielsko-Biała na tle innych miejscowości w Polsce o podobnej liczbie mieszkańców? Przekonajmy się, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeniowej dostępnej pod adresem kalkulator-oc-ac.auto.pl.

W celu oceny kosztów OC w Bielsku-Białej w zestawieniu z innymi miastami wyliczyliśmy dla nich z osobna składkę, kalkując ją dla jednego, określonego kierowcy i ściśle wskazanego auta. W kolejnych wyliczeniach zmienialiśmy jedynie miejsce zamieszkania, a wszystkie pozostałe informacje dotyczące kierowcy i pojazdu pozostawiliśmy identyczne. W ten sposób udało nam się ustalić, w jakim stopniu na cenę OC wpływa wyłącznie jeden czynnik, jakim jest właśnie miejscowość zamieszkania kierowcy.

Cena OC w Bielsku-Białej



Na potrzeby wyliczenia stworzyliśmy jego profil - 40-letniego męża i ojca dwójki dzieci, który od 7 lat nieprzerwanie wykupuje OC, prawo jazdy ma od 15 lat, a 2 lata temu spowodował stłuczkę, z której zostało wypłacone odszkodowanie. Naszego kierowcę interesuje ubezpieczenie OC Toyoty z 2012 r. z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 l i przebiegiem 120 tys. km, która w ciągu roku przejeżdża ok. 10-12 tys. km. Ile w takim razie nasz kierowca zapłaciłby za obowiązkową polisę, gdyby mieszkał w Bielsku-Białej?
Po wykonaniu kalkulacji okazało się, że najtańsze OC wyniosłoby go 589 zł. Aby stwierdzić, czy to dużo, porównajmy tę kwotę z ceną, jaką przyszłoby zapłacić naszemu kierowcy, gdyby mieszkał w miastach o podobnej wielkości, tylko że z innych regionów Polski. Pod uwagę wzięliśmy:
  • Olsztyn,
  • Zieloną Górę,
  • Toruń,
  • Gliwice.


I tak - w Olsztynie OC dla naszego kierowcy kosztowałoby mniej niż w Bielsku-Białej, bo 501 zł. Z kolei za tę samą polisę w Zielonej Górze zapłaciłby 524 zł, podczas gdy w Toruniu 579 zł. W Gliwicach wysokość składki wyniosłaby zaś 572 zł. Na tej podstawie można stwierdzić, że cena obowiązkowego ubezpieczenia w Bielsku-Białej jest stosunkowo wysoka - spośród wszystkich analizowanych miast właśnie tutaj płaci się za nie najwięcej. Różnice są jednak stosunkowo niewielkie i nie przekraczają 10-20%. Dlatego jeśli i Ty chcesz wykupić nową polisę, bo ważność obecnej niedługo się kończy, skorzystaj z porównywarki internetowej lub usług multiagencji, żeby znaleźć najtańszą ofertę. Jeżeli kupisz ją w innej firmie niż ta, w której masz obecną polisę, pamiętaj, żeby złożyć wypowiedzenie OC.