bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 26 sierpnia 2022
  • 28 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 26491

To było fatalne skrzyżowanie i fatalny błąd motocyklisty

Minął prawie rok od tragicznego w skutkach wypadku, w którym na miejscu śmierć poniósł 22-letni motocyklista. Młody kierowca zginął po tym, jak zderzył się z samochodem ciężarowym. Wracamy na chwilę do tamtego zdarzenia i niebezpiecznego wówczas skrzyżowania. Przed nami jeszcze ostatni tydzień wakacji, a potem okres jesiennych, motocyklowych zakończeń sezonu.

Tragiczny wypadek w Wapienicy · fot. nadesłane przez czytelnika + Bielskie Drogi


Do zdarzenia doszło 1 października ubiegłego roku po godzinie 15 w bielskiej Wapienicy, na skrzyżowaniu ulicy Sobieskiego i Regera. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracowali śledczy i technicy kryminalistyki, a w ustalaniu na miejscu przebiegu i okoliczności zdarzenia brał udział naczelnik bielskiej drogówki.

Jak ustalili policjanci, 22-letni kierujący motocyklem zderzył się z pojazdem ciężarowym marki Scania, który wyjechał z podporządkowanej względem ulicy Sobieskiego, ulicy Regera. Na skutek zderzenia motocyklista doznał rozległych obrażeń, w wyniku których pomimo reanimacji podjętej przez medyków z pogotowia ratunkowego zmarł. Kierujący ciężarówką nie doznał poważnych obrażeń, był trzeźwy, a 22-latek miał uprawnienia do prowadzenia motocykla. Śledczy decyzją prokuratora zabezpieczyli wtedy motocykl oraz pojazd ciężarowy do dalszych badań procesowych.

O ten wypadek i felerne skrzyżowanie zapytaliśmy rzecznika KMP w Bielsku-Białej. Asp. Szt. Katarzyna Chrobak pełniąca obowiązki oficera prasowego informuje, że w toku śledztwa ustalono, iż 22-letni kierujący motocyklem podjął manewr wyprzedzania, nie dostosowując prędkości jednośladu do obowiązującego na tym odcinku drogi ograniczenia prędkości do 40 km/h. Ponadto wyprzedzając nie zastosował się do podwójnej linii ciągłej. Oznacza to, że kierujący motocyklem został uznany za winnego doprowadzenia do zdarzenia, a powodem takiej decyzji procesowej było to, że chociaż poruszał się drogą z pierwszeństwem to on jechał nieprzepisowo i naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym samym śledztwo musiało zostać umorzone.

Aktualizacja:Po publikacji artykułu skontaktował się z nami członek najbliższej rodziny zmarłego, który wyjaśnia, że rodzina odwołała się od decyzji śledczych uznającej winę zmarłego 22-latka. Tym samym wedle zapewnień członka rodziny, sprawa dalej jest w toku.


W lipcu na skrzyżowaniu ulic Regera i Sobieskiego zamontowano sygnalizację świetlną. Mimo upływu ponad miesiąca, światła nadal pozostają w trybie pulsacyjnym i można liczyć, że niebawem zostaną włączone. To zaliczało się do bardziej niebezpiecznych miejsc na drogowej mapie Bielska-Białej. Do bielskiej policji dochodziły informacje o problemie, a mieszkańcy zgłaszali ten fakt również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze z komendy przy ulicy Wapiennej już w maju 2020 roku po lustracji niebezpiecznego skrzyżowania, wystąpili do Miejskiego Zarządu Dróg o zmianę infrastruktury drogowej w celu uspokojenia ruchu. Sugerowano zainstalowanie progów wyspowych. Wówczas jednak ten wniosek nie doczekał się realizacji. Po tragicznym wypadku na tym skrzyżowaniu pojawiła się sygnalizacja świetlna.

Dlaczego nie działa sygnalizacja świetlna?O komentarz poprosiliśmy MZD w Bielsku-Białej, który informuje, że uruchomione sygnalizacji nastąpi najprawdopodobniej do dwóch tygodni. Taki czas wynika z kwestii technicznych i formalno-prawnych. Utrwaloną praktyką jest wcześniejsze włączanie sygnalizacji w trybie pulsacyjnym, aby kierowcy mogli przygotować się do zmiany organizacji ruchu.


Przed nami jeszcze tydzień wakacji, a później lato zostanie wyproszone z naszych dróg przez jesień. To okres motocyklowych zakończeń sezonu i nawijania ostatnich kilometrów na koła jednośladów. Powtarzając popularne z moto naklejek hasło: „patrz w lusterka, motocykle są wszędzie” warto przypomnieć kierowcom samochodów, by zwracali uwagę na motocyklistów, a miłośnikom jednośladów, że motocykle są wszędzie, ale niestety nie zawsze tam, gdzie akurat powinny się znaleźć.

rosz / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.