bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Reklama

Informacje

  • 26 sierpnia 2022
  • 28 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 25862

To było fatalne skrzyżowanie i fatalny błąd motocyklisty

Minął prawie rok od tragicznego w skutkach wypadku, w którym na miejscu śmierć poniósł 22-letni motocyklista. Młody kierowca zginął po tym, jak zderzył się z samochodem ciężarowym. Wracamy na chwilę do tamtego zdarzenia i niebezpiecznego wówczas skrzyżowania. Przed nami jeszcze ostatni tydzień wakacji, a potem okres jesiennych, motocyklowych zakończeń sezonu.

Reklama

Tragiczny wypadek w Wapienicy · fot. nadesłane przez czytelnika + Bielskie Drogi


Do zdarzenia doszło 1 października ubiegłego roku po godzinie 15 w bielskiej Wapienicy, na skrzyżowaniu ulicy Sobieskiego i Regera. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracowali śledczy i technicy kryminalistyki, a w ustalaniu na miejscu przebiegu i okoliczności zdarzenia brał udział naczelnik bielskiej drogówki.

Jak ustalili policjanci, 22-letni kierujący motocyklem zderzył się z pojazdem ciężarowym marki Scania, który wyjechał z podporządkowanej względem ulicy Sobieskiego, ulicy Regera. Na skutek zderzenia motocyklista doznał rozległych obrażeń, w wyniku których pomimo reanimacji podjętej przez medyków z pogotowia ratunkowego zmarł. Kierujący ciężarówką nie doznał poważnych obrażeń, był trzeźwy, a 22-latek miał uprawnienia do prowadzenia motocykla. Śledczy decyzją prokuratora zabezpieczyli wtedy motocykl oraz pojazd ciężarowy do dalszych badań procesowych.

O ten wypadek i felerne skrzyżowanie zapytaliśmy rzecznika KMP w Bielsku-Białej. Asp. Szt. Katarzyna Chrobak pełniąca obowiązki oficera prasowego informuje, że w toku śledztwa ustalono, iż 22-letni kierujący motocyklem podjął manewr wyprzedzania, nie dostosowując prędkości jednośladu do obowiązującego na tym odcinku drogi ograniczenia prędkości do 40 km/h. Ponadto wyprzedzając nie zastosował się do podwójnej linii ciągłej. Oznacza to, że kierujący motocyklem został uznany za winnego doprowadzenia do zdarzenia, a powodem takiej decyzji procesowej było to, że chociaż poruszał się drogą z pierwszeństwem to on jechał nieprzepisowo i naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym samym śledztwo musiało zostać umorzone.

Aktualizacja:

Po publikacji artykułu skontaktował się z nami członek najbliższej rodziny zmarłego, który wyjaśnia, że rodzina odwołała się od decyzji śledczych uznającej winę zmarłego 22-latka. Tym samym wedle zapewnień członka rodziny, sprawa dalej jest w toku.


W lipcu na skrzyżowaniu ulic Regera i Sobieskiego zamontowano sygnalizację świetlną. Mimo upływu ponad miesiąca, światła nadal pozostają w trybie pulsacyjnym i można liczyć, że niebawem zostaną włączone. To zaliczało się do bardziej niebezpiecznych miejsc na drogowej mapie Bielska-Białej. Do bielskiej policji dochodziły informacje o problemie, a mieszkańcy zgłaszali ten fakt również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze z komendy przy ulicy Wapiennej już w maju 2020 roku po lustracji niebezpiecznego skrzyżowania, wystąpili do Miejskiego Zarządu Dróg o zmianę infrastruktury drogowej w celu uspokojenia ruchu. Sugerowano zainstalowanie progów wyspowych. Wówczas jednak ten wniosek nie doczekał się realizacji. Po tragicznym wypadku na tym skrzyżowaniu pojawiła się sygnalizacja świetlna.

Dlaczego nie działa sygnalizacja świetlna?

O komentarz poprosiliśmy MZD w Bielsku-Białej, który informuje, że uruchomione sygnalizacji nastąpi najprawdopodobniej do dwóch tygodni. Taki czas wynika z kwestii technicznych i formalno-prawnych. Utrwaloną praktyką jest wcześniejsze włączanie sygnalizacji w trybie pulsacyjnym, aby kierowcy mogli przygotować się do zmiany organizacji ruchu.


Przed nami jeszcze tydzień wakacji, a później lato zostanie wyproszone z naszych dróg przez jesień. To okres motocyklowych zakończeń sezonu i nawijania ostatnich kilometrów na koła jednośladów. Powtarzając popularne z moto naklejek hasło: „patrz w lusterka, motocykle są wszędzie” warto przypomnieć kierowcom samochodów, by zwracali uwagę na motocyklistów, a miłośnikom jednośladów, że motocykle są wszędzie, ale niestety nie zawsze tam, gdzie akurat powinny się znaleźć.

rosz / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.