bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 5 września 2022
  • 7 września 2022
  • wyświetleń: 16149

To była tragedia, w której nikt nie zawinił

Już za kilka dni wystartuje Rajd Śląska 2022. Jedna z najbardziej oczekiwanych imprez sportu motorowego w tym roku. Na chwilę wracamy więc do tragedii, jaka miała miejsce podczas ubiegłorocznej edycji. W wypadku na najdłuższym, bo ponad 24-kilometrowym odcinku specjalnym, zginęła pilot jednej ze startujących załóg. Przypominamy też zasady bezpieczeństwa obowiązujące kibiców.

Makabryczny wypadek na Rajdzie Śląska · fot. Bielskie Drogi


W sobotę, 11 września 2021 ok. godziny 11.00 na czwartym odcinku specjalnym w Chybiu na ul. Leśnej doszło do tragicznego wypadku. Honda Civic Type-R, pojazd załogi Tomasz Pyra/Agnieszka Pyra na prostym odcinku drogi, kilkanaście metrów przed ostrym zakrętem wypadł z trasy i uderzył w ogrodzenie posesji. Element kutej bramy przebił karoserię pojazdu.

Niestety w wyniku doznanych obrażeń śmierć na miejscu poniosła pilot, a kierowca został przewieziony do szpitala. Zawody natychmiast przerwano. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracowali policyjni śledczy i technicy kryminalistyki. Kierowca samochodu był trzeźwy. Została od niego pobrana krew do badań na zawartość innych zabronionych substancji. Organizator imprezy podjął decyzję o jej zakończeniu.

O rajd, wypadek i finał śledztwa zapytaliśmy rzecznika prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie, st. asp. Krzysztofa Pawlika. Oficer prasowy informuje, że postępowanie w sprawie wypadku zostało zakończone już końcem maja 2022 r. W toku śledztwa policjanci dokładnie przeanalizowali okoliczności, w jakich doszło do wypadku. W sprawie został powołany biegły z zakresu rekonstrukcji kolizji, wypadków i zdarzeń drogowych. Po zapoznaniu się z dowodami zgromadzonymi przez śledczych wydał opinię, w której szczegółowo odniósł się do wszystkich okoliczności wypadku.

Biegły stwierdził, że w miejscu zdarzenia trasa była zabezpieczona w sposób prawidłowy, zgodnie z planem, a sposób zabezpieczenia odcinka nie przyczynił się do wypadku. Funkcjonariusze w toku śledztwa nie ujawnili żadnych nieprawidłowości ze strony organizatora, pracowników, osób odpowiedzialnych za przebieg i zabezpieczenie rajdu. Nie ujawniono też, aby do zdarzenia mogły przyczynić się osoby postronne. Odcinek specjalny rajdu, na którym doszło do zdarzenia, był niedostępny dla kibiców.

Śledczy przeanalizowali przede wszystkim zachowanie kierowcy sportowej Hondy Civic. Było ono również przedmiotem ekspertyzy biegłego sądowego. 24 maja br. postępowanie zostało umorzone. Śledztwo wykazało, że nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Jak w odpowiedzi na pytania portalu informuje rzecznik cieszyńskiej komendy, Policja opiniowała trasę rajdu. Podczas przejazdu policjanci na bieżąco wprowadzali poprawki w planie zabezpieczenia, dokładając m.in. uwagi co do liczby sędziów oraz wskazywali miejsca wymagające dodatkowego zabezpieczenia i ich sposób, np. bele słomy na drzewa i słupy. Procedura taka ma miejsce również przy tegorocznej edycji rajdu.

Zasady bezpieczeństwa podczas Rajdu Śląska 2022 wg organizatora:

Jak zachowywać się na rajdzie?
1. Nie zasłaniaj tablic informacyjnych organizatora
2. Nie pozostawiaj na trasie rajdu dzieci bez opieki
3. Zabezpiecz wszystkie zwierzęta domowe tak, aby nie weszły na trasę rajdu
4. Nie rzucaj żadnych przedmiotów na trasę rajdu
5. Nie pij alkoholu
6. Ostrzegaj innych, gdy widzisz, że swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie
7. Nie zaśmiecaj trasy rajdu. Szanuj cudzą własność i nie niszcz jej!
8. Nie lekceważ służb porządkowych. Stosuj się do wszystkich poleceń jakie wydają!

Pamiętaj!

JEŚLI ZOBACZYSZ PRZY TRASIE OS SPECJALNE TABLICZKI, OZNACZA TO MIEJSCE SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNE I OBOWIĄZUJE W TYM REJONIE CAŁKOWITY ZAKAZ PRZEBYWANIA OSÓB! WYBIERZ INNE, BEZPIECZNIEJSZE MIEJSCE!

- na trasie odcinka specjalnego należy zachować szczególną ostrożność.
- nie stój w kopertach, przed taśmą oraz w miejscach oznaczonych tabliczkami „zakaz przebywania osób” - te miejsca są szczególnie niebezpieczne
- nie przebywaj w miejscach uniemożliwiających ucieczkę.

rosz / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.