bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 12 września 2022
  • wyświetleń: 708

Niepokojące dane: 5 podejrzanych wyników w polskiej lidze

Materiał partnera:

Wydaje się, że zjawisko korupcji zostało już wypełnione z krajowej piłki nożnej. W rozmowie z TVP Sport przedstawiciel dyscyplinarny PZPN o imieniu Adam Gilarski przyznał jednak, że podejrzane sytuacje na meczach wciąż się zdarzają. Dotyczy to jednej z grup trzeciej ligi.

Od lat w polskiej piłce nożnej panuje powszechna korupcja i wpływ na wynik meczów. Wydawało się, że to jest już przeszłością. Jednak w lipcu 2022 rzecznik dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski ostrzegał przed zjawiskiem ustawiania meczów. Należy przy tym pamiętać, że jeśli chcemy typować zakłady na uczciwych zasadach, warto wybierać renomowanych operatorów hazardowych. W tym celu warto sięgnąć po lista legalnych bukmacherów i wybrać renomowanego operatora.

Nowy sezon, stare problemyW komunikacie opublikowanym na stronie PZPN poinformowano, że pod koniec sezonu 2021/22 nastąpił wzrost podejrzanych zakładów bukmacherskich dotyczących w szczególności meczów III ligi i niższych klas rozgrywkowych. Wszczęto pięć postępowań dyscyplinarnych.

Gilarski w TVP Sport powiedział, że w trzech sezonach prowadzone jest śledztwo. Mówimy o niedozwolonych zakładach i podejrzeniach o ustawianie meczów. Mamy rudymenty dowodowe dotyczące jedenastu meczów rozegranych w grupie drugiej III ligi. Sprawa jest rozpatrywana pod kątem rozwojowym. W otrzymanych informacjach pokontrolnych powtarzają się nazwy kilku klubów. Były podjęte kroki, aby poradzić sobie z tą patologią. W meczach, które rozegraliśmy, padło wiele bramek. Tak też się stało, jedna ekipa wygrała pierwszą połowę, a przeciwnik drugą. Odpowiednie organy starają się przeprowadzić dokładne śledztwo.

Postępowanie dotyczy następujących spotkań:

  • 6 meczów z sezonu 2021/22;
  • 4 meczów z sezonu 2020/21;
  • 1 meczu rozegranego w sierpniu 2022.


Pod koniec ubiegłego sezonu zdarzały się pojedyncze przypadki obstawiania czerwonych lub żółtych kartek, a także duże stawki na wyniki meczów. I o dziwo, podejrzenia dotyczą tylko tej jednej grupy w III Lidze. Absolutnie widać tam problem zakładów.

Wszystkie w grupie II trzeciej ligi. Nazwy podejrzanych klubów nie zostały ujawnione. Liga ta jest bardzo znana i uwielbiana przez typerów z Polski. Wszyscy legalni bukmacherzy 2022 oferowali zakłady na te spotkania po wygodnych kursach.

Co stanowi materiał dowodowyDo tej pory nie udało się zgromadzić materiału dowodowego, który pozwoliłby na wniesienie formalnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Na tym etapie danej sprawy nie ma jeszcze szczegółów. Informacje docierają do nas z wielu różnych źródeł. Przykładowo od polskich firm bukmacherskich, ponieważ każdy legalny bukmacher w Polsce ma co do tego pewne podejrzenia.

Jeśli chodzi o informację od zagranicznych bukmacherów, to rzecznik PZPN na razie nie chce o tym mówić. PZPN pracuje w tym kierunku z policją i Ministerstwem Sportu i Turystyki. Mamy nadzieję, że umowa podpisana ze Sportradarem pomoże w walce z tą patologią.

Co w tej sytuacji może zrobić PZPN? Załóżmy, że jest duża liczba stawek na czerwoną kartkę dla gracza X i dostaje ją. Wobec takiego zawodnika prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne. Jako przykład można podać Pawła Cibickiego, ponieważ w jego przypadku okazało się, że z punktu widzenia sportu organy dyscyplinarne mają prawo wydać surowszy wyrok niż sądy. Rzeczywiście, szwedzki sąd uniewinnił zawodnika, jednak komisja dyscyplinarna Szwecji nałożyła na gracza karę dyskwalifikacji, którą następnie FIFA obdarzyła światową surowością.

Na czyj wniosek policja zajęła się tą sprawąWraz z MST PZPN współpracuje w ramach programu Grupy Kopenhaskiej. Jest to 6 witryn informacyjnych, które wymieniają się informacjami na temat nieautoryzowanych stawek i ustawiania spotkań. Przestępstwa takie często mają transgraniczny charakter, przykładowo, ktoś z zagranicy typuje mecze krajowej ligi. W ramach takiej współpracy PZPN wymienia informacje z Ministerstwem Sportu, firmami bukmacherskimi itp.
W tych meczach drużyny walczyły o zachowanie swoich składów i to jest martwiące. Należy jednak podkreślić, że jeśli chodzi o korupcję, to nadal nie ma podstaw do takich oskarżeń. Więc ta sprawa jeszcze potrzebuje dużo czasu do wyjaśnienia wszystkich szczegółów.

Jaka jest liczba stawek na dane zdarzenie wywołuje alarmZależy to klasy gry i tego, jak układa się rynek. Bukmacherzy, którzy działają w Polsce od kilku lat, doskonale zdają sobie sprawę, jeśli na jakimś meczu dochodzi do dziwnych zachowań zawodników. Należy pamiętać, że operatorzy hazardowi zabezpieczają się przed nieuczciwymi stawkami, tworząc różnorodne kombinacje meczowe lub ograniczając przyjmowanie typów. PZPN mocno liczy na ich wsparcie w danej sprawie.

Faktem jest, że firmy bukmacherskie idą ręka w rękę z federacją, bo dla takich firm nieuczciwe stawki to tylko strata pieniędzy. Oczywiście należy o tym pamiętać. Warto zwrócić uwagę na to, ile klubów ma na swoich koszulkach reklamy różnych bukmacherów. Z jednej strony więc firmy bukmacherskie promują swój biznes i jednocześnie pomagają klubom piłkarskim. Z drugiej strony można liczyć na ich współpracę w walce z patologią. Aby wybrać renomowanego operatora, warto sprawdzić ranking bukmacherów.

Czy PZPN utrzymuje kontakt z zarządami tych klubówRzecznik PZPN powiedział, że z niektórymi z nich tak, z innymi niestety nie. Działania te mają charakter operacyjny. Na tym etapie trzeba liczyć na pomoc policji. Firm bukmacherskich też, bo wiemy, że uważnie śledzą poczynania graczy, np. na portalach społecznościowych. Wiemy także, że dzielą one graczy na tych, którzy grają regularnie i tych, którzy obstawiają dorywczo.